مالیات دستگاه های کارتخوان چقدر است؟

مالیات دستگاه های کارتخوان چقدر است؟
در این محتوا قصد داریم تا راهنمای ثبت نام ثبت نام مالیات کارتخوان صحبت کنیم. پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید

نحوه محاسبه و ثبت نام مالیات کارتخوان یکی از رایج ترین سوالات تمام کسب و کارها است. با رایج شدن کارت های اعتباری و استفاده از این کارت به جای پول نقد، تمام کسب و کارها، از کوچک و بزرگ گرفته تا تازه تاسیس و باسابقه، نیازمند دستگاه های کارتخوان هستند. مهمترین نکته ای که در زمان استفاده از این دستگاه، وجود دارد مالیات است. چرا که تمام کسب و کارهایی که از دستگاه کارتخوان یا همان پوز استفاده می کنند باید مالیات آن را هم پرداخت کنند.

لذا نحوه پرداخت مالیات دستخواه کارتخوان یا چگونگی ثبت نام مالیات کارتخوان و نحوه محاسبه این مالیات برای تمام صاحبان مشاغل، یک چالش جدی است. در واقع، هدف این افراد این است با یادگیری نحوه محاسبه و ثبت نام مالیات کارتخوان بتوانند بدون کوچکترین مشکلی با این دستگاه، کار کنند و مجبور به پرداخت جریمه نشوند. 

در این راستا باید بگوییم بر اساس قوانین جدید، دارندگان دستگاه پوز می توانند بدون کوچکترین مشکلی از این دستگاه استفاده کنند و برای پرداخت مالیات، هیچ اقدام خاصی انجام ندهند. تنها اقدام لازم برای پرداخت مالیات این دستگاه، وارد شدن به سامانه ای است که برای ثبت نام مالیات کارتخوان، در نظر گرفته شده است. این سامانه به آدرس  tax.gov.ir می باشد. دارندگان دستگاه کارتخوان با ورود به این سامانه مالیاتی می توانند اقدام به ثبت نام مالیات کارتخوان خود نمایند. لازم به ذکر است بدانید ورود به این سامانه برای ثبت نام مالیات کارتخوان، طبق جدیدترین قوانین، الزامی می باشد.

مالیات دستگاه کارتخوان چگونه محاسبه می شود؟

خوشبختانه، نحوه محاسبه مالیات این دستگاه به مانند سایر مشاغل است و تفاوت آنچنانی با آن ها ندارد. اما اگر می خواهید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید باید بگوییم بر اساس قوانین، مالیات های مستقیم مشاغل به 3 دسته تقسیم می شوند که شامل مشاغل خدماتی، بازرگانی و تولیدی می باشند. بنابراین اگر می خواهید بدانید مالیات دستگاه پوز شما چگونه محاسبه می شود باید در ابتدا بدانید جزء کدام یک از این دسته ها هستید.

به طور کلی، مالیات تمام مشاغل، 10 تا 25 درصد درآمد آن ها است. بنابراین، هیچ مالیات جداگانه ای، صرفا برای داشتن دستگاه پوز، از صاحبان مشاغل گرفته نمی شود. هدف از اتصال دستگاه کارتخوان به سیستم مالیاتی کشور این است که صحت اطلاعات کسب و کارها مشخص شود. همانطور که می دانید تمام کسب و کارهای رسمی دارای مجوز صنفی هستند. این افراد، سالیانه، اظهارنامه مالیاتی را به صورت اینترنتی پر می کنند که در آن اطلاعات و میزان درآمد خود را ذکر می کنند. 

با وصل شدن دستگاه پوز به سیستم مالیاتی کشور، صحت این اطلاعات و میزان درآمد آن ها مشخص می شود. بنابراین، این باور که برای داشتن دستگاه کارتخوان باید مالیاتی جداگانه پرداخت کرد کاملا اشتباه است.

 

ثبت نام مالیات کارتخوان

ثبت نام مالیات کارتخوان

چه عواملی بر مالیات دستگاه کارتخوان تاثیر دارند؟

همانطور که اشاره نمودیم وجود دستگاه پوز و اتصال آن به سیستم مالیاتی فقط برای تشخیص درست بودن اطلاعات اظهارنامه مالیاتی کسبه است. به همین دلیل، طبق قوانینی که به تازگی در مجلس شورای اسلامی به ثبت رسیده، تمام صاحبان مشاغل باید نسبت به ثبت نام مالیات کارتخوان خود در سامانه مالیاتی کشور، اقدام کنند. 

بر اساس این ثبت نام، هر تراکنشی که از طریق این دستگاه کارتخوان انجام می گیرد به منزله فعالیت شغلی فرد است و درآمد او محسوب می شود. بنابراین میزان مالیات دقیق دستگاه های کارتخوان به دو عامل بستگی دارد. اینکه صاحب دستگاه کارتخوان، در سیستم مالیاتی، ثبت نام مالیات کارتخوان را انجام داده باشد و صاحب دستگاه کارتخوانی که برای ثبت نام، اقدام نکرده باشد. چرا که مالیاتی که برای این دو گروه، تعیین می شود متفاوت است.

ثبت نام مالیات کارتخوان

ثبت نام مالیات کارتخوان

 

مالیات دستگاه کارتخوان به چه صورت است

مالیات گروه اول یا کسبه ای که اقدام به ثبت نام در سیستم مالیاتی کشور و پر کردن اظهارنامه مالیاتی اینترنتی، نموده اند به مانند سایر مشاغل، محاسبه می شود. این دسته از کسبه باید بدانند جزء کدام گروه قرار دارند. طبق قانون مالیاتی کشور، مالیات مشاغل، بین 0 تا 25 درصد است. بر این اساس، مالیات گروه اول، 0 تا 25 است که باید آن را بپردازند.

هیچ مالیات اضافه ای مبنی بر داشتن دستگاه کارتخوان، از این افراد گرفته نمی شود. مگر اینکه ثابت شود تراکنش های انجام گرفته با این دستگاه با میزانی که در اظهارنامه ثبت کرده، متفاوت است. بسیاری از صاحبان مشاغل، بر این باورند در زمان ثبت نام در سامانه مالیاتی کشور باید مالیاتی جداگانه برای دستگاه کارتخوان، پرداخت کنند. در اینجا لازم است بگوییم این خبر، کاملا کذب است.

اما مالیات گروه دوم، چگونه محاسبه می شود؟ گروه دوم، کسبه ای هستند که در سامانه اظهارنامه مالیاتی کشور، ثبت نام نکرده اند. این افراد باید علاوه بر مالیات بر درآمد شغل خود، مالیات دستگاه پوز را هم پرداخت کنند. این مالیات اضافه نوعی جریمه برای این کسبه است که به قانون مالیات کشور، توجه نکرده اند.

 

ثبت نام مالیات کارتخوان

ثبت نام مالیات کارتخوان

 

نحوه ثبت نام 

با توجه به مطالب بالا، ثبت نام کردن در سیستم مالیاتی کشور، الزامی است تا کسبه مجبور به پرداخت مالیات اضافه برای داشتن دستگاه کارتخوان نشوند. با توجه به این موضوع، نحوه ثبت نام در این سامانه برای صاحبان مشاغل مهم است. در بخش راهنمای ثبت نام و دریافت کد مالیاتی کارتخوان ، کامل توضیح داده شده است

چند نکته مهم 

• اگر در زمان پر کردن اطلاعات خود در سامانه مالیاتی کشور تا 7 روز، اقدام به تایید آن نکنید این پرونده، به صورت اتوماتیک از سایت، حذف می شود.

• در مرحله پر کردن اطلاعات در سامانه مالیاتی کشور، اگر این اطلاعات، مورد تایید سازمان قرار گرفتند نام کاربری و رمز عبور ارسال می شود.

• مالیات بر درآمد، ربطی به دستگاه کارتخوان ندارد. یعنی اگر این دستگاه را دارید یا ندارید باید این مالیات را پرداخت کنید.

• داشتن دستگاه کارتخوان یعنی فرد دارای یک شناسه یکتا است.

• تمام افرادی که از این دستگاه استفاده می کنند دارای پرورنده مالیاتی هستند.

• درصورتی که صاحب دستگاه کارتخوان در سامانه اظهارنامه مالیاتی کشور، ثبت نام کند تمام تراکنش های او به بانک مرکزی، اعلام می شود. چه تراکنش یک ریالی باشد و چه میلیاردی.

• هیچ دستگاه کارتخوانی بعد از ثبت نام در سامانه مالیاتی، مالیات اضافه ندارد. پس مراقب سایت های کلاهبرداری باشید.

• حتما به تمام اطلاعاتی که در سامانه ثبت نام مالیات کارتخوان، درج می کنید دقت کنید. چرا که در صورت وارد کردن اطلاعات اشتباه یا ناقص، دستگاه کارتخوان شما مسدود می شود.

• عموما دستگاه های کارتخوان با تراکنش بالا برای اخذ مالیات، اولویت دارند.

• میزان مالیات مشاغل دارای دستگاه کارتخوان، بر اساس اطلاعاتی است که در اظهارنامه مالیاتی وجود دارد. لذا این مالیات با توجه به تراکنش ها و میزان درآمد، هرساله محاسبه می شود و به کاربر اعلام می گردد. 

• نوع و مدل دستگاه کارتخوان، اینکه سیار است یا ثابت، قابلیت اتصال به وای فای را دارد یا خیر، هیچ ربطی به میزان مالیات ندارد.

 

 

آیا دستگاه های کارتخوان سیار هم مالیات دارند؟

از آنجایی که دستگاه های کارتخوان سیار، به دلیل عدم نیاز به برق و استفاده آسان، بسیار رایج و پرطرفدار هستند سوالات زیادی در مورد آن پرسیده می شود که یکی از مهمترین آن ها مالیات است. در واقع دارندگان این مدل کارتخوان با این سوال مواجه اند که این دستگاه های پوز هم مشمول مالیات هستند؟

در این راستا باید بگوییم مالیات دستگاه پوز، محدود به مدل نمی شود. یعنی فرقی نمی کند شما از دستگاه کارتخوان سیار استفاده می کنید یا ثابت، مالیات برای تمام این دستگاه ها یکسان است. اطلاعات بیشتر درباره کارتخوان ها را می توان در بخش کارتخوان سیار چیست و چگونه کار می کند، پیگیری کرد

برچسب‌ها :
امتیاز شما :
4
محمدرضا مقیمی

محمدرضا مقیمی

چهار چیز برای شاد بودن حیاتی است:

*کاری برای انجام دادن

* کسی برای دوست داشتن

*امید به فردای بهتر

*قلمی برای نوشتن:)

ارسال نظر برای مقاله

نظر کاربران

متاسفانه تاکنون هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است.