نجات گوشی آب خورده + 8 اقدام حیاتی پس از آبخوردگی

نجات گوشی آب خورده + 8 اقدام حیاتی پس از آبخوردگی
یکی از رایج‌ترین دلایلــی که منجـــر به آســیب دیدن گــوشی‌های هوشـــمند و از کار افتادن آن ها می‌شود، با آب خوردگـی ارتباط دارد! فرض کــنید که به صورت اتفاقـی پارچ آب بر روی گـوشی شما افتاده و کلا آن را خیس کند! یا تصور کنید که گوشی شما بنا به هر دلیل از جیبتان افتاده و درون مقداری آب غوطه‌ور شود! شما باید تحت هر شرایط از تماس آب و مایعات مشابه با گوشی جلوگیری به عمل آورید.

نجات گوشی آبخورده

یکی از رایج‌ترین دلایلــی که منجـــر به آســیب دیدن گــوشی‌های هوشـــمند و از کار افتادن آن ها می‌شود، با آب خوردگـی ارتباط دارد! فرض کــنید که به صورت اتفاقـی پارچ آب بر روی گـوشی شما افتاده و کلا آن را خیس کند! یا تصور کنید که گوشی شما بنا به هر دلیل از جیبتان افتاده و درون مقداری آب غوطه‌ور شود!  شما باید تحت هر شرایط از تماس آب و مایعات مشابه با گوشی جلوگیری به عمل آورید.

اگر فقط یک قطره آب به داخل گوشی نفوذ کند و با قطعاتی مثل مادربرد آن در تماس قرار گیرد، شک نداشته باشید سریعا گوشی شما دچار اختلال و مشکل خواهد شد و خیلی از قطعات الکترونیکی آن مختل می‌شوند. اما اگر گوشی بنا به هر دلیل با آب در تماس مستقیم قرار گرفت چه کنیم؟ فرض کنید لیوان آبی روی گوشی شما ریخته باشد! در این شرایط تکلیف چیست و چه اقداماتی باید انجام شوند؟ آیا شانس نجات گوشی در این شرایط وجود دارد؟
اغلب افراد تصور می‌کنند که تعمیر گوشی های آب خورده امکانپذیر نیست، این مسئله یک بارو اشتباه و رایج است. از آنجایی که گوشی های موبایل قطعات الکترونیکی و حساسی هستند، باید در تماس با آب قرار نگیرند. آب یک رسانای الکتریکی است و می‌تواند آسیب های جبران ناپذیری را به گوشی وارد کند ولی اگر به درستی و با دانش لازم با گوشی های آب خورده برخورد شود، تعمیر آن ها غیر ممکن نخواهد بود. البته ما مدعی نیستیم که هر گوشی آب خورده‌ای 100 درصد تعمیر می‌شود، اما توصیه می‌کنیم شانس خود را برای تعمیر آن امتحان کنید!در ادامه این مطلب قصد داریم به آموزش نجات گوشی آب خورده در چند مرحله ساده بپردازیم. اگر گوشی شما در آب افتاد با انجام این مراحل می‌توانید آن را نجات دهید یا حداقل شانس نجات پیدا کردن آن را چند برابر کنید. دراین شرایط باید چه کنیم؟

 

 

چه کارهایی را نباید بعد از آب خوردگی گوشی انجام دهیم؟ 

 اگر گوشی شما در آب فرو رفت، سریعا آن را از آب خارج کنید و به هیچ وجه کارهای زیر را انجام ندهید:

  1. گوشی را به هیچ عنوان روشن نکنید.

  2. هیچ دکمه فیزیکی را فشار ندهید و به فکر فشردن یک دکمه برای دیدن سالـم بودن دستگاه نباشید، چرا کــه این کار می‌تواند منجـر به از بین رفتن گوشی شما شود.

  3. سعی کنید تا جای ممکن گوشی را تکان ندهید.

  4. سعی نکنید که با فوت کردن، آب از گوشی خارج کنید.

  5. از وسایلی مثل اجاق گاز، بخاری و غیره برای گرم کردن گـوشی و تبخیر آب استفاده نکنید.


چه کارهایی را باید بعد از آب خوردگی گوشی انجام دهیم؟


8موردی کــه در ادامـه عنوان می‌کنیم، اقدامــاتی هستند که باید شما به محض اینکه گوشی هوشمندتان در آب فرو رفت انجام دهید:
نکته ای که در ابتدا باید بطور کلی به آن اشاره کنیم این است که تو جه داشته باشید اگر پس از خشک کردن اجزای گوشی فکر می‌کنید کار تمام شده است باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید، در این مرحله همچنان رطوبت روی قطعات باقی خواهد ماند و باید برای رفع آن اقداماتی را انجام داد. حتی ممکن است در محلی قرار داشته باشید که رطوبت در آن بالا است، برای برطرف کردن رطوبت رسیده به گوشی آنچه که در ادامه گفته می‌شود، برای شما مفید خواهد بود.

1-هرچه سریع‌تر گوشی را از آب خارج کنید. هرچقدر مدت زمان در تماس بودن گوشی شما با آب کمتر باشد، شانس نجـات آن هم بیشتر می‌شود. پس سریع عمل کنید اما دستپاچه نشوید.

2-اگر صفحـــه نمایش گــوشی روشن بود، دکــمه پاور گـــوشی را فشرده و دستگاه را خاموش کـنید. دقت داشته باشید که این تنها شرایطــی است که در آن شما قادر به فشرده یک دکمه فیزیکـی خواهید بود. به هیچ وجه سایر دکمه های فیزیکی گوشی را فشار ندهید یا اگر گــوشی هوشمندتان خاموش شده بود، آن را روشن نکنید.
3-اگر گوشی شما در کیس یا کـیف خاصی قرار دارد، آن را جدا کنید. سپس سیـم کارت و رم مایکــرو اس‌دی (Micro SD) دستگاه را خــارج نمـایید. اگــر باتری گــوشی شما جداشدنی است، آن را جدا کنید.

4-با استفاده از یک پارچه نخی جذب کننده رطوبت، گوشی خود را کاملا پاک کنید. سعی کنید که در حین پاک کردن آب از گـوشی زیاد آن را پخش نکنید تا با اجزای سخت افزاری دستگاه تماس نداشته باشد.

5-حالا گوشی خود را در مقداری برنج قرار دهید.برنج خاصیت جذب رطوبت بسیار بالایی دارد و می‌توانید تمام آب موجود در گوشی را خارج کند. با توجه به مقـدار و شدت آب خوردگـی دستـگاه، آن را از 12 ساعت تا 48 ساعت در برنج باقی بگذارید.

نجات گوشی آب خورده
نجات گوشی آبخورده

6-بعد از گـذشت دوره مورد نیاز، گـوشی را از درون برنج خارج کنید.

7-باتری گــوشی را وصل کـــنید (اگر گـوشی شــما باتری جداشدنی نداشت،از این مرحله گذر کنید).

8-گوشی را به شارژ بزنید.حالا سعی کنید که گوشی خود را روشن کنید. اگر به اندازه کافی خـوش شانس باشید،گــوشی هوشمندتان بدون هیچ مشکلـــی روشن می‌شود.بنابراین با طی کـــردن این 8 مرحـــله می‌تواند شانس نجـــات دادن گــــوشی آب خورده خود را افزایش دهید.


نکته: اگر هنگام ریختن آب روی گوشی، موبایل شما به شارژ متصل بوده است، قبل از هر کاری، شارژر را از پریز بکشید. چون در غیر این صورت ممکن است باعث برق گرفتگی شود.


آیا این امکان وجود دارد که گوشی خود را نجات دهیم یا آب خوردگـــی ایجاد شده منجر به از بین رفتن دستگاه و مختل شدن عملکرد آن می‌شود؟   خراب شدن یا نشدن گوشی شما بر اثر آب خوردگی با عوامل بسیار متعددی ارتباط دارد کــه شامل مواردی همچون مقدار آب خوردگـــی، مدت زمــان در تماس بودن گوشی با آب، کیفیت ساخت گوشی و بهره‌مندی از استانداردهای ضد آب و غیره می‌شود.
پس همیشه به خاطر داشته باشید که اگر گوشی شما با آب در تماس بود، به هیچ عنوان دستپاچه نشوید و خونسردی خود را حفظ کنید. سعی کنید تا می‌توانید سریع عمل کنید و از کارهایی که نباید انجام شوند پرهیز نمایید. سپس ده مرحله‌ای که نام بردیم را طی کنید. به احتمال زیاد گوشی شما بدون مشکل شروع به کار می‌کند.

امیدواریم مطلب تهیه شده برای شما مفید واقع شده باشه و اقدامات فوق منجر به بازیابی مجدد گوشی شما شده باشد.

همچنین شما میتوانید برای خرید قسطی گوشی از فروشگاه اقساطی 10 کالا اقدام کنید.

اگر تجربه متفاوتی از آبخوردگی گوشی و اقدام لازم برای رفع مشکل داشته اید زیر این مطلب برایمان کامنت بگذارید.

برچسب‌ها :
امتیاز شما :
0
سمیه تیغی

سمیه تیغی

ارسال نظر برای مقاله

نظر کاربران

متاسفانه تاکنون هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است.