Cpu لپ تاپ چیست و چگونه کار می کند؟

 Cpu لپ تاپ چیست و چگونه کار می کند؟
هنگام خرید لپ تاپ مورد نظر خود یکی از نکاتی که باید حتما به آن توجه داشته باشید، نوع Cpu لپ تاپ می باشد.

Cpu لپ تاپ چیست و چگونه کار می کند؟


 تمام کامپیوتر ها و لپ تاپ ها دارای یک سیستم مرکزی هستند که به اصطلاحی به آن ها مغز لپ تاپ یا کامپیوتر می گویند. این سیستم ها وظیفه ی پردازش و تعامل میان سایر قطعات را به عهده دارند. 
اگر دقت کرده باشید زمانی که جهت خرید لپ تاپ یا کامپیوتر اقدام می کنید، اولین نکته ای که به آن اهمیت می دهند Cpu لپ تاپ می باشد.
فروشنده اولین سوالی که از شما می پرسد راجع به نوع سیستم پردازنده یا همان cpu می باشد. در حقیقت یکی از مهمترین مشخصات لپ تاپ و کامپیوتر نوع cpu  آن می باشد.
از آن جهت که Cpu لپ تاپ  و کامپیوتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد، قصد داریم در این مقاله به بررسی Cpu لپ تاپ  و نحوه ی عملکرد آن بپردازیم.


Cpu لپ تاپ 


انواع مختلف لپ تاپ و کامپیوتر دارای یک سیستم پردازش هستند که قابلیت اجرای تمام دستورالعمل ها را دارند که به آن ها Cpu می گوییم. 
هر چه سرعت Cpu کامپیوتر بالاتر باشد به طور حتم سرعت وب گردی، نصب نرم افزار، بازی و بسیاری از برنامه های کاربردی دیگر بیشتر خواهد بود.  
Cpu لپ تاپ و کامپیوتر وظیفه ی بسیار مهمی را به عهده دارد. سرعت انجام محاسبات و اجرای هر گونه برنامه ای که به ذهن شما می رسد، وابسته به نوع سی پی یو می باشد. 
 Cpu قطعه ای می باشد که در تمام کامپیوتر ها و انواع لپ تاپ ها قرار دارد. در واقع هیچ کامپیوتر یا لپ تاپی وجود ندارد که بدون وجود این قطعه بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.
Cpu لپ تاپ یک عامل بسیار حیاتی می باشد که در واقع عضو اساسی یک سیستم محسوب می شود. بدون Cpu، کامپیوتر شما اصلا روشن نخواهد شد، چه برسد به اینکه بتوانید از آن استفاده کنید. 

 

نمونه ای Cpu لپ تاپ

نمونه ای Cpu لپ تاپ


نحوه عملکرد Cpu کامپیوتر


برای آن که به خوبی متوجه شوید که Cpu لپ تاپ چگونه کار می کند، بهتر است عملکرد مغز انسان را به خاطر بیاورید. شاید انسان جهت بقای زندگی خود قادر باشد بدون داشتن بعضی از اعضای بدن به زندگی خود ادامه دهد، اما به طور حتم بدون مغز، زندگی برای او معنایی نخواهد داشت.
در کامپیوتر و لپ تاپ هم دقیقا به همین شکل، سی پی یو نقش بسیار مهمی خواهد داشت. شاید یک لپ تاپ یا کامپیوتر بدون داشتن حافظه ی جانبی قادر به فعالیت باشد، اما بدون داشتن Cpu، کامپیوتر توانایی انجام هیچ فعالیتی را ندارد.
Cpu لپ تاپ در طی چهار مرحله ساده شروع به فعالیت می کند، این چهار مرحله عبارت هستند از:


مرحله ی فراخوانی یا واکشی


در اولین مرحله، Cpu لپ تاپ ابتدا دستوراتی را که باید به پردازش آن ها بپردازد، توسط حافظه از برنامه مورد نظر دریافت می کند. دستورالعمل ها به وسیله یک سری اعداد از طریق رم به سی پی یو ارسال می شوند.
مرحله ی رمزگشایی
پس از آن که Cpu لپ تاپ دستورات را دریافت کرد، باید توانایی درک آن ها را داشته باشد. در این مرحله تمام دستور ها توسط Cpu کامپیوتر به یک مدار که به آن مدار رمزگشایی دستورالعمل می گویند، ارسال می شوند.
پس از آن دستورالعمل ها تبدیل به سیگنال هایی می شوند که جهت اقدامات مختلف آماده پردازش و اجرا می باشند. 
مرحله ی پردازش و اجرا
مرحله ی پردازش و اجرا در واقع مهمترین مرحله محسوب می شود. Cpu لپ تاپ در این مرحله قادر به دست آوردن دستور باینری می باشد.
 دستور های رمزگشایی شده به اجزایی که به Cpu ارتباط دارند، انتقال می یابند. نتیجه ی فرآیند در این مرحله همانند حافظه ماشین حساب عمل می کند.
مرحله ی بازنویسی
بهتر است بدانید که هر دستوری در نهایت یک مقدار خروجی خواهد داشت که در این مرحله مقادیر خروجی در حافظه ی جانبی سیستم ذخیره می شود.
برای مثال ممکن است یک دستور جهت نمایش یک عبارت به Cpu لپ تاپ و کامپیوتر جهت پردازش، ارسال گردد. در این مرحله Cpu کامپیوتر آن عبارت را به عنوان یک خروجی باز می گرداند.
در اکثر موارد Cpu کامپیوتر مقادیر خروجی به دست آمده از مرحله ی اجرا و پردازش را ذخیره می‌کند.  با این کار،  سی پی یو قادر خواهد بود خروجی های به دست آمده را در دستورات دیگر به کار ببرد. 

محل نصب Cpu لپ تاپ

محل نصب Cpu لپ تاپ


آشنایی با انواع مختلف Cpu لپ تاپ 


با توجه به اینکه انواع مختلف Cpu لپ تاپ و کامپیوتر وجود دارد، بهتر است ابتدا با آن ها آشنا شوید، تا به راحتی بتوانید متناسب با نیاز خود انتخابی مناسب داشته باشید. 
به طور کلی انواع Cpu لپ تاپ به شرح زیر می باشند.


تک هسته ای


در ابتدا تنها یک نوع Cpu کامپیوتر وجود داشته که در همه ی کامپیوتر ها از این نوع استفاده می شده است.


دو هسته ای


این دسته از سی پی یو ها بر خلاف تک هسته ای، توانایی حرکت هر نوع داده ای از مجموعه های مختلف را دارا می باشند. به بیانی دیگر توانایی مدیریت چند کار به صورت همزمان را دارند.


کواد کور یا چهار هسته ای


طراحی این دسته از Cpu لپ تاپ و کامپیوتر اختصاصی تر و به عبارتی اصلاح شده تر می باشد. در واقع هر سی پی یو دارای چهار هسته می باشد.
سی پی یو های چهار هسته ای همانند دو هسته ای ها توانایی تقسیم بار فعالیت ها را بین چند هسته دارند. 


هشت هسته ای


از جدید ترین انواع سی پی یو ها هستند که دارای هشت واحد پردازش مجزا می باشند. هر یک از هسته ها به طور مجزا قابلیت مدیریت یک فعالیت را دارد.
در نتیجه هرچه تعداد هسته ها در Cpu لپ تاپ بیشتر باشد، توانایی انجام فعالیت ها به طور همزمان بیشتر خواهد بود، پس به هنگام خرید لپ تاپ و کامپیوتر به این نکته مهم حتما توجه داشته باشید.


سخن آخر


اکنون که با انواع مختلف Cpu لپ تاپ و کامپیوتر آشنا شده اید به راحتی می توانید جهت خرید لپ تاپ مورد نظر خود اقدام کنید. برای این که انتخاب راحت تر و مناسب تری داشته باشید ابتدا در نظر بگیرید جهت چه کاری قرار است کامپیوتر یا لپ تاپ بخرید.
اگر قرار است در رابطه با انجام فعالیت های سنگینی مانند نصب نرم افزار های تخصصی از جمله تردی مکس و ویری از لپ تاپ استفاده کنید، به طور حتم باید سیستمی را تهیه کنید که داراری سی پی یو قوی است. 
این نکته را به خاطر داشته باشید هر چه مقدار سی پی یو قوی تر باشد به طور حتم قیمت لپ تاپ یا کامپیوتر بیشتر خواهد بود. بنابراین ابتدا باید در نظر بگیرید که جهت انجام چه کاری قرار است لپ تاپ یا کامپیوتر تهیه کنید.
در بعضی از موارد شما تنها جهت فعالیت های بسیار سبکی مانند وب گردی، استفاده از آفیس و برنامه های سبک نیاز به یک لپ تاپ خواهید داشت. قطعا احتیاجی به خرید لپ تاپ هایی که دارای سی پی یو بسیار قوی هستند نخواهید داشت.  
بهترین کار این است که هنگام خرید Cpu لپ تاپ و کامپیوتر با کارشناسان حرفه ای در این زمینه مشورت کنید. افراد متخصص با توجه به نیاز شما، بهترین و مناسب ترین نوع سی پی یو ها را به شما معرفی خواهند کرد. 

 

برچسب‌ها :
امتیاز شما :
0
محمدرضا مقیمی

محمدرضا مقیمی

چهار چیز برای شاد بودن حیاتی است:

*کاری برای انجام دادن

* کسی برای دوست داشتن

*امید به فردای بهتر

*قلمی برای نوشتن:)

ارسال نظر برای مقاله

نظر کاربران

متاسفانه تاکنون هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است.