چرا نباید لپ تاپ استوک یا دست دوم بخریم؟

چرا نباید لپ تاپ استوک یا دست دوم بخریم؟
خرید لوازم الکترونیکی دست دوم ریسک زیادی دارد. خصوصا اگر قصدمان، خرید وسیله پر استفاده ای مانند موبایل یا لپ تاپ باشد. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که آیا خرید لپ تاپ استوک با گارانتی منطقی است یا خیر. ویروسی نبودن، سالم بودن قطعات، مدت زمان نگهداری باتری، بدافزارها و ... از جمله معیارهایی است که در خرید باید آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

وقتی بحث سر خرید لوازم الکترونیک گران قیمتی مثل لپ ‌تاپ باشد، برخی افراد ترجیح می دهند به جای خرید وسیله نو، لپ تاپ استوک با گارانتی تهیه کنند تا هم پول کمتری خرج کنند و هم هر زمان که خواستند آن را بفروشند و وسیله دیگری تهیه کنند. اما این کار، خوبی ها و بدی های خودش را دارد. 

قبل از خرید باید نکاتی را در نظر داشته باشید که در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت.

خرید لپ تاپ استوک با گارانتی

 معمولا لپ ‌تاپ استوک با گارانتی همراه نیست. برخلاف لپ ‌تاپ نو، چون خود فرد فروشنده از این که لپ‌ تاپ به مدت طولانی مدت کار می ‌کند یا خیر مطمئن نیست؛ هیچ ضمانتی به شما نمی تواند بدهد که این لپ‌تاپ تا کی سالم است و برای شما کار می‌ کند. این امر، خرید شما را سخت تر می کند.

 •  ویروسی بودن یا نبودن

هنگامی که لپ‌تاپ استوک می خواهید بخرید، شما هرگز متوجه نخواهید شد که این لپ‌تاپ ویروسی است یا نه و یا دارای نرم‌ افزارهای جاسوسی است یا خیر. چون متوجه شدن اینکه لپتاپ مورد نظر ویروسی است کار سخت و زمان بری است که با بررسی چند ساعته، قابل شناسایی نیست.

 •  سالم بودن قطعات لپ ‌تاپ 

اغلب افرادی که لپ‌ تاپ استوک می خرند، به دلیل اینکه فکر می کنند یک لپ تاپ با قیمت بسیار مناسب پیدا کرده اند، فراموش می کنند که سالم بودن قطعات لپ ‌تاپ را چک کنند. این امر باعث می شود که دو برابر قیمت نمونه نو همان لپ ‌تاپ، هزینه کنند. بنابراین قبل از خرید، روی کارکرد درست قطعات لپ ‌تاپ مورد نظر توجه کافی داشته باشید. چون بدون چک کردن، شما نمی توانید بفهمید که مدل انتخابی شما، چه مزایا و معایبی به همراه دارد. 

سالم بودن قطعات لپتاپ

سالم بودن قطعات لپ تاپ

 •  کارکرد باتری

برای اینکه از سالم بودن باتری مطمئن شوید، حداقل به یک روز زمان احتیاج دارید. این مدت زمان، برای فردی که می ‌خواهد لپ ‌تاپ استوک بخرد زیاد است و می توان گفت که خرید یک لپ‌تاپ استوک با باتری سالم امری کاملا شانسی است و در هر حال شما باید هزینه گرفتن یک باتری نو را قبل از  خرید، در نظر داشته باشید. زیرا باتری لوازم الکترونیکی به طور عمده بعد از چند وقت کار کردن کیفیت اولیه خود را از دست می دهد و نیاز به جایگزین شدن دارد.

 •  نبود قطعات 

هنگام خرید لپ ‌تاپ، حتما از موجود بودن قطعات لپ ‌تاپی که می خواهيد بخرید در بازار مطمئن شوید، چون در بسیاری از مدل ها، قطعات آنها دیگر در بازار وجود ندارد و در صورت خراب شدن لپ ‌تاپ بلا استفاده خواهد شد. 

 • بروزرسانی نشدن 

در خرید لپ ‌تاپ استوک بسیاری از سیستم های عامل و نرم‌افزارها زمانی که ارتقا می یابند، دیگر از نسخه های قدیمی پشتیبانی نمی کنند. همچنین ممکن است به دلیل نداشتن نسخه اصلی نرم‌ افزارها، امکان ارتقا و بروزرسانی این نرم ‌افزارها را از دست بدهید. 

 •  بد افزار ها

یکی از مشکلاتی که خرید لپ ‌تاپ استوک دارد، این است که ممکن است بدافزار ها یا ویروس های کامپیوتر که به راحتی قابل شناسایی نباشند و لپ ‌تاپ را آلوده کرده باشند. این مشکلات به راحتی قابل شناسایی نیستند و باعث پایین آمدن کارکرد لپ‌تاپ می شوند.

 •  مشکلات قبلی 

ممکن است بعضی از فایل هایی که صاحب قبلی آنها را دانلود کرده است، با وجود اینکه آنها را حذف کرده، کاملا از روی کامپیوتر پاک نشده باشد. همچنین ممکن است، علاوه بر پر کردن حافظه لپ ‌تاپ، بعضی از این فایل ها اثرات مخربی بر روی دستگاه شما داشته باشند.  

پاک کردن فایل های لپ تاپ

پاک کردن فایل های لپ تاپ

 •  بازسازی 

هنگام خرید لپ ‌تاپ استوک با گارانتی، خیلی از فروشندگان ادعا می کنند که لپ ‌تاپ را کاملا بازسازی کرده اند. ‌درحالی که مفهوم بازسازی کاملا متفاوت تر از آن چیزی است که آنها می گویند چون بعضی از فروشندگان تنها به پاکسازی و ریبوت بسنده می‌کنند در حالی که یک بازسازی کامل باید شامل تمیز کردن قطعات داخلی، عوض کردن قطعات معیوب و شکسته و پاک کردن بدافزار ها باشد.

 • عمر کوتاه 

وقتی که شما یک لپ ‌تاپ بازسازی شده را می خرید، باید به یاد داشته باشید که این یک لپ ‌تاپ موقتی است و به زودی به خرید یک لپ تاپ دیگر نیاز دارید‌. 

علاوه بر این، نباید انتظار آپگرید شدن و استفاده از نسخه های جدید نرم‌افزاری را داشته باشید. چون این نسخه ها هر ساله ارتقا می یابند و ممکن است لپ تاپ شما آنها را پشتیبانی نکند.

 •  نخریدن از صاحب اصلی

خرید لپ ‌تاپ استوک از فروشنده ای که قبلا آن را استفاده نکرده، معمولا با ریسک زیادی همراه است به دلیل اینکه شما اطلاعات دقیق از نرم‌ افزارها و عیب های لپ ‌تاپ و چگونگی کارکرد آن را از او دریافت نخواهید کرد.

 همچنین هیچ گونه ضمانتی برای پس دادن لپ ‌تاپ در صورت رخ دادن خطاهای نرم افزاری و یا سایر مشکلات نخواهید داشت. زیرا معمولا لپ تاپ استوک با ضمانت به فروش نمی رسد. 

معمولا صاحبان لپ ‌تاپ استوک،  بعد از فروش قابل دسترسی نیستند و لپ ‌تاپ استوک با گارانتی همراه نخواهد بود. اگر بخواهیم به طور دقیق تری بگوییم، باید گفت که بعد از خرید لپ تاپ هیچ کس جوابگوی مشکلاتی که بعد از تحویل لپ ‌تاپ پیش می آید نیست و اگر حواستان نباشد این ضرر دیگر قابل جبران نخواهد بود.

 • ظاهر قدیمی

از معایب دیگر خرید دست دوم این است که گرچه ممکن است لپ ‌تاپ استوک به خوبی کار کند و قطعات هيچ مشکلی نداشته باشد، اما به هرحال بخش ظاهری لپ ‌تاپ به دلیل استفاده، دارای کمرنگ شدگی، ساییدگی، شکستگی و سایر مواردی است که باعث می ‌شود ظاهر لپ ‌تاپ قدیمی و ناخوشایند به نظر آید. 

نتیجه گیری

در صورتی که هدف شما از خرید لپ ‌تاپ اطمینان داشتن از قطعات و دارا بودن آخرین نسخه نرم افزار ها می باشد و همچنین ظاهر و زیبایی لپ تاپ برای شما اهمیت ویژه ای دارد، به جای خرید لپ ‌تاپ استوک، به فکر خرید لپ ‌تاپ نو باشید.

اگر می خواهید لپ تاپ استوک بخرید، بهتر است یک لپ ‌تاپ نو تهیه کنید. زیرا همان طور که قبلا اشاره کردم، ممکن است پول بیشتری از نمونه لپ تاپ نو هزینه کنید و با این حال به سختی کار کند. همچنین هیچ کسی پاسخگوی خرابی لپ ‌تاپ استوک شما نیست و ممکن است یک هفته بعد از خرید، لپ ‌تاپ از کار بیفتد. پس اگر دنبال خرید لپ ‌تاپی هستید که کمترین نگرانی و دردسر را برای شما داشته باشد بهتر است به فروشگاه اقساطی 10کالا مراجعه کنید و لپ تاپ استوک با ضمانت یا لپ تاپی نو تهیه کنید.

برچسب‌ها : خرید لپ تاپ استوک لپ تاپ استوک
امتیاز شما :
1.6
محمدرضا مقیمی

محمدرضا مقیمی

چهار چیز برای شاد بودن حیاتی است:

*کاری برای انجام دادن

* کسی برای دوست داشتن

*امید به فردای بهتر

*قلمی برای نوشتن:)

ارسال نظر برای مقاله

نظر کاربران

متاسفانه تاکنون هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است.