نقد و بررسی گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3

نقد و بررسی گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3
سامسونگ در حال حاضر سری جدید از گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3 را به بازار معرفی و عرضه نموده است. در سری قبل گوشی های منعطف، اشکالاتی در صفحه نمایش و سخت افزار وجود داشت که در حال حاضر این اشکالات برطرف شده و شاهد هستیم که سری جدید که نسل سوم می باشد، تکامل یافته و بهینه تر شده است.

نقد و بررسی گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3 

سامسونگ همچنان از کمپانی های قدرتمند در ارائه نسل جدید گوشی های هوشمند به شمار می آید. در حال حاضر سری جدید از گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3 را به بازار معرفی و عرضه نموده است. در سری قبل گوشی های منعطف، اشکالاتی در صفحه نمایش و سخت افزار وجود داشت که در حال حاضر این اشکالات برطرف شده و شاهد هستیم، سری جدید که نسل سوم می باشد، تکامل یافته و بهینه تر شده است. در ادامه این مقاله به نقد و بررسی  گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3 می پردازیم تا بیشتر با قابلیت و ویژگی های این دو گوشی و مقایسه آنها با یکدیگر آشنا شویم.

همچنین در صفحه راهنمای خرید گوشی های موبایل سامسونگ هم نکاتی در مورد این دو گوشی بیان شده است که می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید.

نقد و بررسی گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3

بررسی قیمت  گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3

 این دو گوشی مدل تاشو سری Z توانسته اند به عنوان پرچمدار جدید سامسونگ به بازار معرفی شوند. این امر نشان دهنده این است که کمپانی سامسونگ  قدرتمند تر از قبل در مقابل سایر غول های ساخت گوشی هوشمند ایستاده است. در بررسی گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3  از نظر رنج قیمتی نسبت به مدل های سال گذشته شاهد این هستیم که سامسونگ برای جلب مخاطب و کسب رضایت بیشتر هواداران خود، کاهش قیمت قابل ملاحظه ای را در گوشی های فولد تا قیمت 999 دلار و در گوشی های فلیپ تا قیمت 1700 دلار کاهش دهد که نشان می دهد قیمت ارزان تر مربوط به نسخه فلیپ می باشد.

 طراحی و کیفیت ساخت گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3

سامسونگ در طراحی گوشی های سری Z خود دو روش متفاوت در نظر گرفته است. در روش اول، گوشی  ZFOLD 3 سامسونگ را با اندازه معمولی تولید نموده است که قابلیت تبدیل به اندازه یک تبلت را دارا می باشد، و اما در روش دوم گوشی   Z FLIP 3 سامسونگ را با اندازه ای کوچک طراحی و تولید نموده است که شما می توانید با انجام یک حرکت آن را به اندازه یک گوشی معمولی تبدیل نمایید. این ویژگی ها باعث به وجود آمدن  نسل جدید جذاب ترین و منحصر به فردترین گوشی ها در حال حاضر شده است.   گلکسی Z FLIP 3 در مقایسه با سری قبل خود تکامل یافته و این تکامل در بخش طراحی به عینه قابل مشاهده می باشد. این گوشی در سری قبل کارایی چندان جالبی نداشت در صورتی که در حال حاضر  چند رده بالاتر از نسخه قدیمی،  بهتر شده است. کارایی بیشتر و کیفیت ساخت مناسب می تواند برای مخاطب این پیام را به همراه داشته باشد که این گوشی نه تنها یک گوشی خاص و فانتزی است، بلکه به عنوان گوشی اصلی نیز قابل استفاده می باشد. این گوشی در مقایسه با گلکسی  Z FOLD 3 ساختاری به شکل مربع دارد و نشان دهنده یک گوشی جمع و جور می باشد. قاب پشتی این گوشی کاملا شیشه ای می باشد. این گوشی با استفاده از لولایی از جنس فولاد تا می شود. قاب پشت گوشی به دو بخش تقسیم می شود. قسمت بالای گوشی دارای یک پنل است که نمایشگر دوم و دوربین ها در آن جای گرفته است. گوشی گلکسیZ FOLD 3 نیز با استفاده از یک لولای فولادی باز شده و مانند یک تبلت می شود. قاب پشتی این گوشی نیز از جنس شیشه می باشد. فریم دوربین های زد فولد 3 از کیفیت ساخت بالایی برخوردار است و شامل سه دوربین اصلی این گوشی می باشد. گوشی گلکسی Z FLIP 3 نیز از دو نمایشگر بهره می برد. به طور کلی جنس پشت و پوشش حفاظتی گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3  گوریلا گلس ویکتس در نظر گرفته شده است و هر دوی این گوشی ها دارای گواهی IPX8 می باشند که نشان می دهد ضد آب و مقاوم در برابر آب هستند.

بررسی طراحی و کیفیت ساخت گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3

 نمایشگر  گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3

همانطور که گفته شد هر دو گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3  دارای دو صفحه نمایشگر می باشند که در اینجا به بررسی هر کدام به صورت جداگانه می پردازیم. در گوشی Z FOLD 3  می بینیم که نمایشگر بیرونی در اندازه 6.2 اینچ  بزرگی دارد که تصاویر را با رزولوشن 832 در 2268 پیکسل نمایش می دهد و نمایشگر داخلی در اندازه 7.6 اینچ بزرگی دارد که تصاویر ا با رزولوشن 1768 در 2208 پیکسل به صورت مربع شکلی نشان می دهد. اما در گوشی  Z FLIP 3 صفحه نمایش اصلی آن 6.7 اینچ بزرگی دارد که تصاویر را با رزولوشن 1080 در 2640 پیکسل نمایش می دهد که در مقایسه با زد فولد3 چندان کشیده و عمودی نمی باشد. اما نمایشگر دوم این گوشی که روی قاب پشتی آن قرار دارد بزرگی به اندازه 1.9 اینچ دارد که در مقایسه با سری قبل خودش 0.8 اینچ بزرگ تر می باشد. این امر نشان می دهد که نمایشگر این گوشی در مقایسه با زد فولد 3 نیز پیشرفت داشته است.اما در کل صفحه نمایش اصلی در هر دو گوشی از نرخ تازه سازی مربوط به تصویر120 هرتز را پشتیبانی می کنند. همچنین هر دو رنگ مشکی را در بهترین حالت نشان می دهند. رنگ ها و همچنین زوایای دید به صورت کاملا طبیعی و زنده به مخاطب نمایش داده می شوند. اما اشکال اساسی که به این گوشی های تاشو وارد است، خط تای وسط صفحه نمایش می باشد که به وضوح قابل مشاهده است و حالت حبابی ایجاد می نماید. کمپانی سامسونگ هنوز نتوانسته است اشکال این قسمت را برطرف نماید، امیدواریم در ارائه سری های بعدی این اشکال را نیز رفع نماید.

بررسی نمایشگر  گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3

 باتری گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3

سامسونگ در بخش باتری گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3 چندان پیشرفتی نداشته است و با توجه به 120 هرتزی بودن صفحه نمایش های این دو گوشی، انتظار می رفت قدرت باتری نیز ارتقاء یابد که این طور نیست. باتری در گوشی  Z FOLD 3 از ظرفیت 4400 میلی آمپر در ساعت برخوردار است. همچنین  از شارژ سریع 25 وات و شارژ معکوس 4.5 وات وایرلس برخوردار است. در گوشی Z FLIP 3 نیز باتری از ظرفیت 3300 میلی آمپر در ساعت بهره می برد و از شارژ سریع 15 واتی و شارژ معکوس 4.5 وات وایرلس نیز پشتیبانی دارد. این ظرفیت محدود باتری ممکن است قدری شما را اذیت نماید چرا که در یک ساعت استفاده حدود 24 درصد باتری کم می شود.

بررسی امنیت در  گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3

گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3  هر دو مجهز به حسگر اثر انگشت هستند که در گوشی زد فولد 3 حسگر فوق با کلید پاور ترکیب شده و طراحی آن به گونه ای است که عملکرد مناسبی روی فریم میانی نشان می دهد. همچنین دارای تشخیص چهره دو بعدی نیز می باشد که بخاطر ضعف نرم افزاری چندان پایدار نیست. در گوشی فلیپ 3 ترکیب حسگر اثر انگشت با کلید پاور نیز صورت گرفته است، اما بخاطر طراحی خاص آن در قسمت بالاتری قرار گرفته است که دسترسی به آن را کمی مشکل می نماید. گوشی فلیپ 3 نیز دارای تشخیص چهره دو بعدی می باشد که از عملکرد مناسب و سریعی برخوردار است.

 دوربین در گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3

بررسی دوربین در  گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3

در بررسی دوربین گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3 می بینیم که سامسونگ چندان پیشرفتی در این زمینه نداشته است و کیفیت دوربین ها نسبت به سری قبل خود تفاوت محسوسی ندارد. گوشی زد فولد 3 از سه عدد دوربین با سنسور 12 مگاپیکسلی بهره می برد. کیفیت عکس های این دوربین ها با توجه به شرایط نور می تواند متفاوت باشد. تنها اتفاق جالبی که در دوربین این گوشی می توان مشاهده نمود، مربوط به دوربین سلفی آن است که زیر نمایشگر تعبیه شده است. گوشی زد فلیپ 3  از دو دوربین 12 مگاپیکسلی برخوردار است. دوربین سلفی آن نیز 10 مگاپیکسل می باشد که به نظر معمولی می آید. چنانچه دوربین گوشی برای شما اولویت دارد انتخاب این دو گوشی نمی تواند چندان راضی کننده باشد و شما می توانید در این قیمت ها، از گوشی با دوربین های قوی تری بهره ببرید.

 سخت افزار و پردازنده در  گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3

در مورد سخت افزار و پردازنده گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3 شرکت سامسونگ از بهترین نوع پردازنده استفاده نموده است. پردازنده این گوشی ها اسنپدراگون888 می باشد. همچنین از 5G نیز با استفاده از معماری 5 نانومتری پشتیبانی می نماید. گوشی Z FLIP 3 در 2 نسخه 128 گیگابایت  با رم 8 گیگابایت و نسخه 258 گیگابایتی  با رم 8 گیگاباتی در بازار ارائه شده است. سامسونگ گوشی Z FOLD 3 را نیز در 2 نسخه 256 گیگابایت با رم 12 گیگابایت و نسخه 512 گیگابایت با رم 12 گیگابایت به بازار ارائه نموده است. سخت افزار فوق العاده این گوشی برای انجام بازی های سنگین مناسب است و به راحتی تمام کارهای پردازشی را هر چند سنگین انجام می دهد. نقص عمده سخت افزار در داغ شدن سریع آن است که در عرض چند دقیقه بازی سنگین 10 درجه افزایش دما دارد.

 نرم افزار گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3

سیستم عامل گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3 هر دو از اندروید می باشند و به وسیله رابط کاربری 3.1.1 بهینه شده اند. شما می توانید شخصی سازی های بسیاری را انجام دهید و محیط کاربری فوق العاده روان را تجربه نمایید.

این موضوع تا حدودی در گوشی  Z FLIP2  و گوشی Z FOLD 2 هم  صادق بود.

اسپیکر گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3

بررسی اسپیکر گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3

گوشی Z FLIP 3 از  دو اسپیکر برخوردار است و شما می توانید از سیستم پخش با صدای استریو استفاده نمایید. این اسپیکرها از بلندی صدای فوق العاده خوبی بهره مند هستند. در قسمت زیر این گوشی اسپیکر اول قرار دارد و در پنل جلو، اسپیکر دوم تعبیه شده است. اسپیکر گوشی Z FOLD 3 نیز مانند گوشی زد فلیپ 3 بسیار قوی می باشد و از صدای استریو بهره مند است.البته تنها اشکال جای گیری اسپیکر ها در روی لبه های بالا و پایین می باشد که باعث پخش صدا به اطراف می شود و کاربر، صدای بلند را به خوبی  احساس نمی کند.

جمع بندی

با توجه به این که گوشی  Z FOLD 3 از گران ترین گوشی های بازار می باشد و قیمت آن بین 1599 الی 1799 دلار است و قابلیت پشتیبانی از قلم را دارد، مناسب افرادی است که علاقه به گوشی های خاص دارند و به دنبال ویژگی های مولتی تسکینگ و قلم هستند. گوشی Z FLIP 3 نیز با قیمت 1000 دلار عرضه شده است که این قیمت با توجه به امکانات این گوشی چندان به صرفه نیست. اما از ویژگی های این گوشی می توان به طراحی و ساختار با کیفیت آن اشاره نمود. همچنین سخت افزار و اسپیکر های قوی از نقاط مثبت این گوشی می باشد. فروشگاه اقساطی 10 کالا به عنوان یکی از فروشگاه های اینترنتی در سطح کشور و دارای سابقه همکاری با سازمان ها، ارائه دهنده انواع گوشی موبایل از بهترین و جدید ترین برندهای بازار، به صورت نقد و اقساط می باشد. جهت خرید قسطی گوشی سامسونگ با فروشگاه 10 کالا در ارتباط باشید. 

سوالات متداول

* آیا گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3 در برابر آب مقاوم هستند؟

سامسونگ برای هر دو گوشی تاشو توانسته است گواهی IPX8 را بگیرد و این بدین معنا می باشد که این دو گوشی ضد آب هستند. البته احتیاج به گذشت زمان و دریافت بازخورد ها می باشد تا میزان مقاومت این گوشی ها در برابر آب مشخص گردد.

* آیا لوازم جانبی گوشی Z FOLD 3 و Z FLIP3  در بازار به راحتی پیدا می شود؟

از آنجا که این گوشی ها از پرچمداران سامسونگ می باشند و این برند در بازار ایران بسیار پرطرفدار است، می توان گفت که قطعا لوازم جانبی آن نیز در بازار ایران سهم دارد و به راحتی پیدا می شود.

* بین گوشی های تاشو کدام یک از باتری بهتری برخوردار هستند؟

باتری در هر دو گوشی به نسبت اندازه های گوشی نسبتا کوچک می باشند، اما  گوشی زد فولد 3 از باتری قوی تری نسبت به گوشی زد فلیپ 3 برخوردار است.

* در مقایسه گوشی های Z FOLD 3 و Z FLIP 3  کدام یک از کیفیت ساخت بهتری برخوردار هستند؟

سامسونگ در طراحی و ساخت هر دو گوشی تاشو از بهترین متریال بهره برده است و محافظ پشت هر دو گوشی از گوریلا گلس ویکتس می باشد. همچنین لولای این گوشی ها از فولاد می باشد و بعد از بار ها باز و بسته شدن، همچنان سالم هستند.

برچسب‌ها : نقد و برسی گوشی موبایل خرید قسطی گوشی
امتیاز شما :
0
محمدرضا مقیمی

محمدرضا مقیمی

چهار چیز برای شاد بودن حیاتی است:

*کاری برای انجام دادن

* کسی برای دوست داشتن

*امید به فردای بهتر

*قلمی برای نوشتن:)

ارسال نظر برای مقاله

نظر کاربران

متاسفانه تاکنون هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است.