نکات مهم قبل خرید گوشی جدید

نکات مهم قبل خرید گوشی جدید
گوشی های هوشمند این روزها تبدیل به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما شده اند. ما از آنها برای برقراری ارتباط، گرفتن تصاویر، ذخیره اسناد در فضای ابر، مرور اینترنت و حتی به عنوان یک بانک قدرتمند استفاده می کنیم.

نکات مهم قبل از خرید گوشی


زمانی که برای خرید گوشی اقدام می کنید، با گذشتن از کنار ویترین فروشگاه ها یا ورود به صفحه های فروشگاه های آنلاین، سردرگم شدن و عدم توانایی در تصمیم گیری می تواند بسیار آزار دهنده باشد. در بازار اشباع شده گوشی های همراه، تبلیغات متعددی نیز چشم ما را میگیرد که بلافاصله فکر می کنیم، این همان گوشی است که من نیاز دارم. اما در زمان این تصمیم چه فاکتور هایی را برای مناسب بودن این گوشی در نظر میگیریم؟

انواع مدل گوشی

انواع مدل گوشی


شرکت های تولید کننده گوشی، محصولات متعددی را به بازار عرضه می کنند. این تولیدکنندگان با برنامه های استراتژی خود اطمینان حاصل می کنند که هر گوشی تعدادی نقاط قوت دارد. این نقاط قوت برای مجموعه از مصرف کنندگان در نظر گرفته شده است و در عین حال برای مقرون به صرفه بودن قیمت گوشی، برخی قابلیت های آن کاهش داده شده و یا حذف می شوند.
با توجه به این موضوع، از اولین نکات مهم خرید گوشی، عدم جستجو به دنبال یک محصول کامل و بی نقص است. در عوض شما باید به دنبال خرید محصولی باشید که برای نیاز ها و استفاده شما مناسب است. موارد بسیاری وجود دارد که میتوان قبل از خرید گوشی در نظر داشت. در ادامه به مهمترین این موارد اشاره خواهیم کرد.


بودجه خرید گوشی


در بازار گوشی های رنگارنگ، کوچک و بزرگ، بودجه خرید گوشی، اولین تصمیم گیرنده برای انتخاب شماست. زمانی که بودجه خود را مشخص میکنید، به راحتی می توانید بازه انتخاب خود را کوچکتر کنید و بر گوشی هایی با قیمت برابر با کیف پول خود تمرکز کنید.

نکات مهم انتخاب گوشینکات مهم انتخاب گوشی


نکته ای مهم را در مورد بودجه خود در نظر داشته باشید. گاهی یک گوشی هوشمند خریداری می کنید که دارای قابلیت های بسیار است. از نظر شما این گوشی از هر لحاظی یک محصول قدر است. اما پیش خود فکر کنید که آیا شما واقعا از تمامی این قابلیت ها استفاده کامل می کنید؟ به طور مثال، اگر شخصی هستید که با گوشی همراه خود به ندرت عکاسی می کنید، آیا نیاز است که برای خرید یک گوشی با دوربین قوی هزینه کنید؟ 
پس به شما پیشنهاد می کنیم قبل از خرید گوشی، انتظارات خود را از آن مشخص کنید، تا برای قابلیت های بلااستفاده هزینه ای پرداخت نکنید. 


تراکنش صفحه نمایش مهمتر از رزولوشن


صفحه نمایش گوشی بدون شک بخشی است که شما صد در صد مواقع با آن سروکار دارید، پس بهتر است در انتخاب آن کمی وسواس نشان دهید. 
عموما اولین چیزی که در مورد صفحه نمایش به ذهنمان میرسد، وضوح تصویر یا رزولوشن آن است. اما نکات بسیار مهم تر در مورد صفحه نمایش میزان تراکنش پیکسل و پنل استفاده شده در آن است. تراکنش پیکسل که با واحد پیکسل بر اینچ (Ppi) نمایش داده می شود، تعداد پیکسل هایی را توصیف می کند که در هر اینچ صفحه نمایش جاسازی شده است. یک صفحه نمایش با ابعاد تصویر Full HD و تراکنش 500 پیکسل بر اینچ، بهتر از یک صفحه نمایش 4K با تراکنش 300  پیکسل عمل می کند. 
نوع پنل صفحه نمایش نیز تاثیر مستقیم بر روی تفکیک رنگ، شفافیت و میزان روشنایی صفحه دارد. اصولا صفحه نمایش های LED و انواع آن مثل OLED بهترین کیفیت را در گوشی های هوشمند ارائه می دهند، اما قیمت بالاتری نیز دارند. 
در نهایت به اندازه صفحه نمایش نیز دقت کنید. اگر بسیار کوچک باشد چشمانتان را سریع تر خسته می کند. اگر صفحه نمایش بیش از حد بزرگ باشد، گوشی شما نیز بزرگتر، سنگین تر و پر مصرف تر می شود.


باتری بزرگتر و شارژ سریع تر


گنجایش باتری گوشی به تنهایی نشان دهنده میزان نگهداری شارژ نیست، اما از نکات مهم خرید گوشی است. هر چقدر گنجایش باتری بیشتر باشد، میزان شارژدهی آن نیز بیشتر است و شما زمان کمتری را صرف شارژ مجدد گوشی خود می کنید.
دو قابلیت مهمی که این روزها در مورد باتری به آن توجه می شود، قابلیت شارژ سریع و شارژ بی سیم است. شارژ سریع به گوشی شما امکان می دهد تا بخش بزرگی از باتری خود را در زمانی بسیار کوتاه شارژ کند. به طور مثال در مدت 10 دقیقه، باتری تا 50 درصد شارژ می شود. قابلیت شارژ بی سیم نیز به شما امکان می دهد که با انواع دستگاه های مخصوص، گوشی خود را بدون کابل شارژ کنید.
خوشبختانه باتری گوشی یکی از سخت افزارهایی است که سازندگان توجه زیادی به بهبود آن دارند. با قوی تر شدن دیگر سخت افزارها و افزودن قابلیت ها که منجر به افزایش مصرف گوشی ها می شود، توسعه قابلیت های باتری به زمینه اصلی رقابت تبدیل شده است. این موضوع در حین خرید گوشی به نفع مصرف کننده تمام می شود.

باتری گوشی آیفونباتری گوشی آیفون


پردازنده مرکزی در حد نیاز


اگر از دسته افرادی هستید که طول کشیدن راه اندازی یک برنامه و یا گیر کردن نرم افزار ها شما را سریع خشمگین می کند، زمان خرید گوشی توجه خود را به پردازنده مرکزی بیشتر کنید. مبحث پردازنده ها بسیار طولانی و گاه پیچیده است. اما نکاتی که باید به آن توجه شود، تعداد هسته های پردازنده و توان پردازشی آن است که با واحد گیگاهرتز (Ghz) نمایش داده می شود. 
هرچه تعداد هسته های پردازنده مرکزی بیشتر و توان پردازشی آن بالاتر باشد، برنامه ها و بازی های گوشی شما سریع تر اجرا شده و اصطلاحا کمتر هنگ می کند. گوشی های امروزی، معمولا در پایین ترین مدل ها دارای پردازنده های 4 هسته ای هستند و توان پردازشی آن ها کمتر از 1.5 گیگاهرتز نیست. این ارقام برای مصرف روزانه بسیار مناسب است.

گوشی مخصوص بازیگوشی مخصوص بازی


پردازنده مرکزی سخت افزاری است که به شما پیشنهاد می کنیم قبل از انتخاب آن، به نوع مصرف خود توجه کنید. اگر از گوشی خود فقط استفاده نرم افزاری دارید و نمی خواهید کارهای سنگین با آن انجام دهید، بهتر است به دنبال پردازنده های میان رده با قیمتی پایین تر باشید.
 ممکن است تصور کنید پردازنده قوی تر گوشی شما را برای مصرف آینده مناسب تر می کند، ولی پردازنده های گوشی در هر مدل با در نظر داشتن فعالیت های عمومی مردم انتخاب می شود و برای مصارف ساده و غیر از بازی بسیار پیشرفته است. سال ها طول خواهد کشید تا نرم افزار ها نیاز به پردازنده بیشتری داشته باشند. البته اگر هدف شما استفاده از نرم افزارهای ویرایش ویدیو و عکس گوشی نباشد، چرا که به توان پردازشی بالاتری نیاز دارند.


اهمیت توجه به پردازنده گرافیکی


تراشه پردازنده گوشی دارای یک پردازنده گرافیکی نیز می باشد. خوشبختانه سازندگان این تراشه ها اغلب پردازنده گرافیکی مناسبی را با پردازنده های مرکزی همراه می کنند، در غیر این صورت بر روی عملکرد گوشی تاثیر منفی میگذارد. در نتیجه حین خرید گوشی لزومی ندارد به این موضوع توجه زیادی داشته باشید، مگر اینکه به دنبال خرید یک گوشی مخصوص بازی هستید و یا قصد ویرایش مکرر عکس و ویدیو با گوشی دارید. 
پردازنده گرافیکی گوشی در اجرای بازی های جدید تر و با کیفیت بیشتر عاملی کلیدی است. همچنین در پردازش تصویر و صوت گوشی شما تاثیر دارد. پردازنده گرافیکی بهتر مساوی با کیفیت بیشتر در حین پخش فیلم و ویدیو است.


حافظه رم و قابلیت چند وظیفه ای


حافظه رم بیشتر به گوشی امکان می دهد که به طور همزمان چندین برنامه را اجرا کنند و به توصیفی دیگر قابلیت چند وظیفه ای گوشی را افزایش می دهند. در گوشی های قدیمی زمانی که مرورگر را باز میکردید، پخش کننده موسیقی کند می شد و یا زمانی که برنامه ویروس یاب بر روی گوشی نصب می کردید گوشی بسیار آهسته عمل میکرد. عامل اصلی این مشکلات، حافظه رم پایین است. اگر عادت ندارید نرم افزارها و اپلیکیشن ها را بعد از استفاده، از صفحه پردازش های گوشی خود ببندید، کمبود حافظه رم را به سرعت احساس خواهید کرد. در نتیجه بسته به نوع نیاز خود، به میزان حافظه رم گوشی نیز توجه داشته باشید.


تاثیر سیستم عامل بر خرید گوشی 


تا به اینجا صحبت های زیادی راجع به سخت افزار گوشی کرده ایم. اما سیستم عامل از دیگر نکات خرید گوشی است. دو سیستم عامل اصلی که بازار گوشی را تحت کنترل خود دارند، اندروید و iOS شرکت اپل هستند. بحث در مورد این دو سیستم عامل زیاد است و هر دو نقاط ضعف و قدرت خاص خود را دارند. اما موضوع مهمی که قبل خرید گوشی باید به آن توجه کنید، نسخه سیستم عامل است. 
زمانی که توسعه دهنده سیستم عامل یک نسخه جدید را عرضه می کند، فقط مدت زمان محدودی آن را پشتیبانی و بروز رسانی می کند. همچنین سازندگان گوشی بروز رسانی های نرم افزاری جدید برای یک مدل را پس از مدتی قطع می کنند. دلیل قطع کردن این بروز رسانی میتواند عدم توانایی گوشی در پشتیبانی از سیستم عامل های جدید تر باشد. 


پس پیش از خرید گوشی دقت کنید که سیستم عامل آن یکی از جدید ترین نسخه های عرضه شده باشد. برای اطمینان از این موضوع به تاریخ عرضه گوشی نیز میتوانید توجه کنید. شما قرار است از این گوشی سال ها استفاده کنید و اگر پشتیبانی نرم افزاری آن پس از چند ماه متوقف شود، چالش های آن به مرور خود را نشان خواهد داد. مانند عدم نصب برنامه های جدید تر، و یا مشکلات نرم افزاری و امنیتی متعدد که سلامت گوشی را به خطر می اندازد.


کارت حافظه پشتیبان آینده گوشی شما


حافظه داخلی گوشی در سال های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است. در بازار امروزی حتی در گوشی های مدل پایین و بدون صفحه نمایش لمسی نیز میزان حافظه داخلی زیادی مشاهده می شود. در مدل های بالاتر میزان حافظه تا هزار گیگابایت (یا یک ترابایت) نیز وجود دارد.
اگر قصد دارید از دوربین گوشی خود زیاد استفاده کنید، یا داده های بسیاری مانند عکس و فیلم بر روی دستگاه خود داشته باشد، میزان حافظه داخلی از نکات مهم خرید گوشی است. اگر انتخاب حافظه داخلی بیشتر توسط بودجه شما محدود شده است، به دنبال یک مدل گوشی با درگاه کارت حافظه باشید تا بتوانید در آینده با خرید کارت به حافظه گوشی خود اضافه کنید.

درگاه کارت حافظه گوشیدرگاه کارت حافظه گوشی


کیفیت دوربین و عوامل موثر


در هنگام خرید یک گوشی، اگر دوربین برایتان اهمیت دارد، فقط به میزان مگاپیکسل آن توجه نکنید. مگاپیکسل تاثیر مستقیم بر روی ابعاد تصاویر گرفته شده دارد. اگر گوشی دارای سرعت شاتر و لنز قوی با میزان گشودگی (دیافراگم) مناسب نباشد، ولی ابعاد تصاویر آن بالا باشد، شما عکس هایی بسیار بزرگ با کیفیتی بسیار پایین و نور کم خواهید گرفت. 
مبحث گشودگی لنز نیز همانند پردازنده ها میتوانید پیچیده باشد، اما به زبان ساده، دیافراگم به میزان گشودگی لنز دوربین در حین تصویربرداری اشاره دارد. هرچه دیافراگم بزرگتر باشد، دوربین میتواند میزان نور بیشتری را به داخل عکس جذب کند. استفاده از دیافراگم بزرگتر بسته به نوع عکاسی نیز دارد که خود مبحثی طولانی است. 
کیفیت عکس و فیلم های دوربین تا حد زیادی نیز به نحوه پردازش گوشی تکیه دارد. به همین دلیل پیش از خرید به لیست قابلیت های دوربین گوشی، که توسط سازندگان بر روی آن ها پافشاری می شود، توجه داشته باشید. 
در مورد دوربین فیلمبرداری نیز، به میزان نرخ فریم فیلمبرداری (FPS) به اندازه وضوح تصویر آن توجه کنید. فیلمبرداری با نرخ 60 فریم بر ثانیه بسیار روان تر و زیبا تر از 30 فریم بر ثانیه جلوه می کند. 

دوربین گوشی آیفون با تعداد لنز مختلفدوربین گوشی آیفون با تعداد لنز مختلف


نکاتی که کمتر به آن توجه می شود


نکات خرید گوشی لیست بلندی است.اما همانطور که گفته شد، قبل از خرید گوشی نیازهای خود را در نظر داشته باشید.
 اگر قصد دارید از گوشی خود در خارج از منزل و در حین ورزش استفاده کنید، به دنبال استاندارد های مقاومت گوشی در برابر آب و ضربه باشید. همچنین اطمینان حاصل کنید که صفحه نمایش گوشی دارای لایه مخصوص محافظ صفحه نمایش است. در نظر داشته باشید که حمل و استفاده از گوشی های بزرگتر و سنگین تر دشوارتر است.


اگر صاحب بیش از یک سیم کارت هستید، توجه داشته باشید که گوشی جدید شما از دو سیم کارت پشتیبانی می کند یا خیر. در بسیاری از مدل ها، درگاه کارت حافظه و درگاه سیم کارت دوم مشترک است و این ممکن است برایتان مشکل ساز باشد. این نکته را نیز به خاطر بسپارید که استفاده از دو سیم کارت مصرف باتری گوشی شما را افزایش می دهد.


در نهایت مبحث گارانتی بیان می شود. شاید در نگاه اول گارانتی هزینه ای اضافی باشد. ممکن است محدودیت هایی که گارانتی را منحل می کند، کمی برایتان دلسرد کننده باشد. اما سخت افزار گوشی غیر قابل پیش بینی است و داشتن گارانتی، پشتوانه ای برای خیالی آسوده است. حتی اگر اعتبار گارانتی تمام شود، میتوانید با پرداخت هزینه های کمتر، گوشی خود را برای تعمیر به مراکزی مطمئن بفرستید. 

 

برچسب‌ها :
امتیاز شما :
0
سمیه تیغی

سمیه تیغی

ارسال نظر برای مقاله

نظر کاربران

متاسفانه تاکنون هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است.