راهنمای حذف کد مالیاتی کارتخوان

راهنمای حذف کد مالیاتی کارتخوان
کد مالیاتی چیست و حذف کد مالیاتی کارتخوان چگونه امکان‌پذیر است؟ به همراهی مزایا استفاده از کد مالیاتی و نحوه محاسبه مالیات بر کارتخوان

یکی دو سال است که با تصویب قوانین جدید در کشور، تمام افراد صاحب دستگاه‌های کارتخوان متناسب با قوانین مالیاتی و مقدار درآمد ملزم به پرداخت مالیات شده‌اند. به همین دلیل نیاز است تا هر فرد حقیقی و حقوقی دارای درآمد، کد مالیاتی 10 رقمی خود را از سازمان مالیات دریافت کند. و در ادامه به کارتخوان هایی که به‌نام خود ثبت شده‌است وصل نماید.

 اما گاهی بنا به دلایلی از جمله بسته‌شدن صفحه درگاه پرداخت اینترنتی یا موارد دیگر، کاربران نیاز به حذف کد مالیاتی کارتخوان پیدا می‌کنند. با ما همراه باشید تا در مورد نحوه حذف کد مالیاتی و قوانین سازمان مالیات در رابطه با کارتخوان ها و شرایط آن اطلاعات جالب توجهی به‌دست آورید.

 

کد مالیاتی کارتخوان چیست؟

همه افراد دارای دستگاه پوز در کشور باید اطلاعات شخصی خود و دستگاه پوز را در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت کنند. پس از ثبت این اطلاعات و تشکیل پرونده از سمت این سازمان، یک کد 10 رقمی به هر فرد تعلق می‌گیرد. این کد برای شناسایی امور مالیاتی در تمام طول عمر فرد مورد استفاده واقع می‌شود. استفاده از دستگاه پوز یا صفحات درگاه اینترنتی بدون ثبت کد مالیاتی و اتصال به آن غیر مجاز است. به همین دلیل افراد باید مراقب عواقب فعالیت‌های مالی خارج از چهارچوب در حوزه امور مالیاتی باشند. سازمان امور مالیاتی برای شفافیت و همچنین مبارزه با فرار مالیاتی، گرفتن کد مالیاتی را برای تمام افراد دارای درآمد وابسته به دستگاه پوز اجباری کرده‌است. 

افرادی که در چندین شغل فعال هستند باید برای هرکدام از آن مشاغل کد مالیاتی مجزایی از سازمان مالیات دریافت کنند. همچنین افرادی که به‌صورت شراکتی کسب و کار می‌کنند می‌توانند به‌صورت مشترک برای کسب و کار خود کد مالیاتی دریافت کنند. با استفاده از کد مالیاتی، سازماندهی مالیاتی بسیار ساده‌تر شده و کاغذ بازی‌های اداری تا حد زیادی کاهش یافته‌است.

 

نحوه دستیابی به پرونده مالیاتی برای حذف کد مالیاتی کارتخوان

 

با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیک و وارد شدن به این سایت می‌توانید مشخصات کامل تمام دستگاه‌ پوز ثبت‌شده به‌نام خودتان را مشاهده کنید تا در صورت نیاز به حذف کد مالیاتی از آن استفاده‌کنید. در این سامانه می‌توانید در صورت تایید دستگاه‌ها، آن‌ها را به کد مالیاتی خود وصل کنید. با این شرایط تمام پرداخت هایی که بعد از ثبت کد مالیاتی کارتخوان انجام‌می‌شود، مشمول مالیات هستند. پس از ثبت کد مالیاتی شما هم مانند یک شهروند مسئول در جامعه،  مالیات مقرر و مفید خود را پرداخت خواهید کرد. 

همچنین در این سامانه می‌توانید تمام صفحات درگاه پرداخت اینترنتی که به اسم شما ثبت شده‌است را مشاهده کنید و از آن‌ها مطلع شوید. از دیگر کاربردهای سامانه این است که شما میتوانید درخواست بسته‌شدن صفحه درگاه پرداخت خود را ثبت کنید. که در ادامه از آن برای حذف کد مالیاتی کارتخوان استفاده‌کنید.

در صورتی که در سامانه عملیات الکترونیک صفحه ندارید، می‌توانید با وارد کردن مشخصات برای خود صفحه ایجاد کنید و از خدمات آن در راستای کد مالیاتی و دستگاه‌های کارتخوان و درگاه‌های پرداخت اینترنتی و... بهره ببرید. کافیست گزینه ثبت‌نام را بزنید و اطلاعات حقیقی یا حقوقی خود یا شرکتتان را وارد کنید و پس از تاییدات، از امکانات سایت استفاده‌کنید.

 

حذف کد مالیاتی کارتخوان چگونه انجام‌می‌شود؟

 

شاید تصور کنید که حذف کد مالیاتی دستگاه کارتخوان کار سخت و پیچیده‌ای به نظر برسد اما باید در نظر بگیرید که انجام این عمل در قدم اول به‌سادگی امکان‌پذیر است. کافی است با مراجعه به https://my.tax.gov.ir و رفتن در بخش ساماندهی پذیرنده‌های بانکی به‌تمام دستگاه‌های پوز و درگاه‌های اینترنتی اشراف پیدا کنید. اتصال یا عدم اتصال کد مالیاتی برای هر دستگاه مشخص شده‌است و شما می‌توانید برای حذف کد مالیاتی، از این قسمت درخواست بسته‌شدن درگاه خود را بدهید. در این صفحه گزینه ای به‌نام غیرفعال‌سازی تعبیه شده‌است که با استفاده از آن کاربران می‌توانند درخواست خود را برای غیرفعال‌سازی دستگاه پوز یا صفحه درگاه اینترنتی ثبت کنند.

به‌صورت کلی برای حذف کد مالیاتی لازم است ابتدا به شرکت پشتیبانی درگاه پرداخت، برای بستن درگاه اطلاع دهید و در ادامه با مراجعه حضوری به اداره مالیات محل زندگی، درخواست حذف کد مالیاتی کنید یا اینکه از طریق سایت درخواست حذف کد مالیاتی را ثبت نمایید.

 

دلایل اهمیت کد مالیاتی کارتخوان

دلایل اهمیت کد مالیاتی کارتخوان

 

چرا نیاز به ثبت کد مالیاتی کارتخوان داریم؟

 

حالا که می‌دانید کد مالیاتی کارتخوان چیست و چگونه می‌توان آن را حذف کرد لازم است که بدانید اصلا چرا باید کد مالیاتی داشته‌باشیم و چه نیازی به ثبت کد مالیاتی کارتخوان خواهیم داشت؟ از مهم‌ترین دلایل آن این است که اطلاعات بانک‌های کشور به‌سادگی به اطلاعات سازمان مالیات متصل شوند. این اتصال به‌وسیله کدهای مالیاتی با خطای بسیار کمتری نسبت به ارسال تراکنش‌ها از سمت بانک به اداره مالیات انجام‌می‌شود.

به‌وسیله کد مالیاتی کارتخوان فرار مالیاتی افراد، به‌خصوص اقشار پر درآمد با تراکنش بالا بسیار کمتر شده‌است و این خود اثباتی برای کارآمدی این کد در سیستم مالیاتی کشور است. استفاده از کد مالیاتی همچنین باعث کاهش معنادار پول‌شویی شده‌است. همچنین از زمان اجباری شدن ثبت کد مالیاتی در کشور، درآمد مالیاتی بالاتر رفته و باعث ایجاد خدمات عمومی بیشتری نسبت به قبل می‌شود.

 

حقایقی در مورد کد مالیاتی کارتخوان

 

در ادامه به حقایقی در مورد کد مالیاتی می‌پردازیم که لازم است هرکسی پیش از گرفتن این کد از آن اطلاع داشته‌باشد.

• برای دریافت کد مالیاتی هیچ هزینه‌ای از افراد دریافت نمی‌شود

• همه صاحبان مشاغل، شرکت‌ها و افراد حقیقی و حقوقی که درآمد کسب می‌کنند باید کد مالیاتی دریافت کنند

• کد مالیاتی مشاغل مختلف به‌صورت جداگانه ثبت می‌شود

 

نحوه محاسبه مالیات کارتخوان

 

فرمول مورد استفاده در مالیات بر کارتخوان همان قانون مالیات بر مشاغل است و بر اساس هر شغل متفاوت می‌شود. در ازای سود 35 تا 50 میلیون تومان در سال از کسب و کار افراد باید 15 درصد از سود خود را مالیات پرداخت کنند. افرادی که سودی بین 50 تا 100 میلیون تومان به‌دست آورده‌اند، مشمول 20 درصد مالیات می‌شوند. همچنین نرخ مالیات بر مشاغل برای افرادی که بالای 100 میلیون درآمد کسب کرده‌اند 25 درصد است.

 

نحوه محاسبه مالیاتنحوه محاسبه مالیات

 

نحوه حساب کردن مالیات بر درآمد 

 

برای حساب کردن مقدار مالیات بر درآمد باید ابتدا مقدار سود سالانه خود را مشخص کنید. در ادامه باید ببینید که سود سالانه شما در کدام دسته مالیاتی قرار دارد. سپس با اطلاع از ضریب مالیاتی شغل خود مبلغ سود را در ضریب مالیاتی ضرب کرده و دوباره در درصد مالیاتی که در قسمت قبل توضیح دادیم ضرب می‌کنیم. در ادامه با ذکر یک مثال ساده به توضیح این محاسبه می‌پردازیم.

فرض کنید که شخصی 50 میلیون سود از دستگاه پوز خود کسب کرده‌است و در شغلی مشغول به فعالیت است که ضریب مالیاتی آن 12 درصد است. برای محاسبه مقدار مالیات بر درآمد این شخص ابتدا 50 میلیون را در 12 درصد ضرب می‌کنیم جواب می‌شود 6 میلیون تومان. در ادامه با توجه به نرخ مالیاتی که در قسمت قبل گفتیم، این فرد باید 20 درصد 6 میلیون را مالیات پرداخت کند که برابر است با یک‌میلیون و دویست‌هزار تومان.

 

عواقب قانونی ثبت نکردن کد مالیاتی

 

اشخاص باید مطلع باشند که تمام تراکنش‌های دستگاه پوز یا درگاه پرداخت برای اداره مالیات به مثابه کسب درآمد بوده و باید مشمول مالیات شود. همه افراد حقیقی و حقوقی در شروع کسب و کار خود باید کد مالیاتی 10 رقمی را دریافت کنند و در اسرع وقت مالیات خود را بپردازند. مسئولیت عواقب نگرفتن کد مالیاتی و استفاده از کارتخوان بدون دریافت کد مالیاتی با کاربر است و پیگیری قانونی دارد.

 

مالیات بر کارتخوان ها و قوانین آن

مالیات بر کارتخوان ها و قوانین آن

 

 

مالیات برای انواع کارتخوان ها

 

قوانین اداره مالیات برای تمامی انواع کارتخوان ها به‌صورت یکسان صدق می‌کند. باید گفت که هیچ تفاوتی از نظر مقدار مالیات در مدل‌ها و انواع مختلف کارتخوان وجود ندارد. در واقع خوب است بدانید که با تغییر قوانین،  مالیات بر شخص و کد مالیاتی بسته می‌شود و مدل کارتخوان یا تعداد آن در مقدار مالیات بی تاثیر است. پس می‌توانید هر نوع کارتخوانی را برای تراکنش‌های مالی خود تهیه کنید و محدودیتی بابت نوع آن وجود ندارد.

 

کارتخوان بدون مالیات از شایعه تا واقعیت

 

در همه اصناف افرادی هستند که سعی می‌کنند با دور زدن قوانین یا حداقل با پخش شایعه توانایی دور زدن قوانین مالیاتی، به سودهای کلان دست بیابند. اگر سری به بازارهای سیاه بزنید انبوه فروشندگانی را مشاهده می‌کنید که با وعده وصل نبودن دستگاه کارتخوان به نظام مالیاتی کشور و عدم محاسبه توسط دولت افراد ساده را فریب می‌دهند. تعدادی افراد بی‌اطلاع از قوانین، با صرف هزینه‌های گزاف به این شیادان اعتماد می‌کنند و کارتخوان هایی کاملا معمولی و شبیه بقیه کارتخوان ها دریافت می‌کنند.

برای خرید هر دستگاه کارت‌خوانی نیاز است که ابتدا کد ملی و شماره تماس خود را در اختیار فروشنده بدهید. به همین دلیل امکان تقلب برای شیادان کارتخوان فروش مقداری کم شده‌است. در صورتی که از کارتخوان استفاده‌کنید ولی مالیات خود را پرداخت نکنید و کد مالیاتی دریافت نکنید، عواقب بد و جریمه‌هایی از سمت اداره مالیات را متحمل می‌شوید.

افرادی که به‌صورت شراکتی کار می‌کنند باید برای شرکت یا مغازه خود کد مالیاتی دریافت کنند و به‌صورت مشترک از آن برای امور مالیاتی استفاده‌کنند. همچنین افرادی که با جواز شخص دیگری مشغول به فعالیت هستند باید برای خود جدا از صاحب جواز کسب، کد مالیاتی دریافت کنند. چون مالیات به شخص بسته می‌شود نه به صاحب کسب و کار.

 

قوانین سازمان امور مالیاتی کشور

قوانین سازمان امور مالیاتی کشور

 

سود و زیان مالیاتی 

 

تمامی مشاغل هرساله در خرداد ماه موظف به ارسال اظهارنامه مالیاتی خود هستند. به همین دلیل اطلاع از شرایط کد مالیاتی و نحوه دریافت کد مالیاتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. افراد مختلف در این زمینه از حسابداران به‌صورت دائمی یا موقت استفاده می‌کنند تا اظهارنامه مالیاتی را به‌صورت صحیح ارسال کنند.

 

جمع‌بندی

 

سازمان امور مالیاتی کد 10 رقمی را برای شناسایی مسائل مالیاتی افراد و مشاغل ایجاد کرده‌است. همه افرادی که در کشور کسب درآمد می‌کنند باید کد مالیاتی خود را دریافت کرده و بر اساس آن به پرداخت مالیات بپردازند. همچنین تمام دارندگان کارتخوان و صفحات پرداخت الکترونیکی در بستر اینترنت ملزم به اتصال کد مالیاتی هستند. گاهی‌اوقات به‌عنوان‌مثال فرد قصد دارد درگاه اینترنتی خود را ببندد و دیگر تمایلی به اتصال کد مالیاتی درگاه اینترنتی خود به کارتخوان را ندارد. در این راستا باید ابتدا با تماس به شرکت پشتیبانی درگاه اینترنتی صفحه را ببند و در ادامه با ثبت درخواست در سایت سامانه عملیات الکترونیک، یا با مراجعه به اداره مالیات محل زندگی خود اقدام به حذف کد مالیاتی کارتخوان کند. 

سیستم مالیاتی کشور به کد مالیاتی نیاز دارد چون اتصال تراکنش‌های بانکی به سازمان امور مالیات را ساده‌تر می‌کند و موجب کاهش فرار مالیاتی و پول‌شویی می‌شود. برای محاسبه مقدار مالیات بر درآمد که همان مقدار مالیات بر دستگاه‌های کارتخوان است باید به ضریب مالیاتی مشاغل دسترسی داشته‌باشیم. در صورتی که در زمینه حذف کد مالیاتی سوالی دارید همکاران ما همواره پاسخگو شما در این زمینه هستند. کافیست سوال خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها :
امتیاز شما :
0
محمدرضا مقیمی

محمدرضا مقیمی

چهار چیز برای شاد بودن حیاتی است:

*کاری برای انجام دادن

* کسی برای دوست داشتن

*امید به فردای بهتر

*قلمی برای نوشتن:)

ارسال نظر برای مقاله

نظر کاربران

متاسفانه تاکنون هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است.