راهنمای ثبت نام و دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان

راهنمای ثبت نام و دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان
در این راهنمای تصویری قصد داریم به آموزش نحوه ی دریافت ثبت نام مالیاتی برای کارتخوان و دریافت کد آن بپردازیم.

دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان، نخستین و مهم ترین گام برای فعال سازی دستگاه کارتخوان می باشد. در واقع هر کسب و کار و شخص حقوقی صاحب شغل، برای دریافت کارتخوان نیازمند یک کد ۱۲ رقمی مالیاتی است. این کد نشان دهنده ی رسمیت کسب و کار در اداره ی مالیات است که بر اساس آن امکان استفاده از دستگاه کارتخوان صادر می گردد. 

ثبت نام مالیاتی دستگاه کارتخوان، کاملا رایگان است و شما می توانید خود برای انجام این کار اقدام نمایید. بنابراین باید توجه داشته باشید در صورتی که از کمک شخص دیگری برای انجام این کار بهره می گیرید، لازم به پرداخت هزینه ای برای ثبت اطلاعات در سازمان نمی باشد. به این ترتیب شما قادر هستید به طور شخصی و بدون نیاز به مراجعه ی حضوری این مراحل را انجام دهید و کد مالیاتی خود را دریافت نمایید. در این مقاله ی راهنما سعی داریم تا مرحله به مرحله ی دریافت این کد را به شما عزیزان آموزش دهیم.

دلایل اهمیت ثبت نام و دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان

تمامی صاحبان مشاغل که دارای کارتخوان می باشند، موظف به دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان خود هستند. این صاحبان مشاغل اعم از کسب و کار های دولتی، آزاد، خانگی، کسب و کار های اینترنتی و... می باشند. دریافت کد مالیاتی موجب می گردد میزان درآمد صاحبان کسب و کار ها برای اداره ی مالیات مشخص گردد و از فرار مالیاتی کسب و کار ها و صاحبین مشاغل جلوگیری شود. به این ترتیب گزارش سالیانه ی مالیاتی برای صاحبان کسب و کار مشخص می گردد و این گزارش سالیانه برای وی ارسال می شود. این گزارش سالیانه بر اساس سال حقوقی شرکت ها و کسب و کار ها اعلام می گردد.

مرحله ی اول: پیش ثبت نام

در مرحله ی نخست برای دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان وارد سایت سازمان امور مالیاتی کشور شوید. سپس در نوار ابزار بالای صفحه بر روی گزینه ی "خدمات اصلی مالیاتی" کلیک کنید.

ثبت نام مالیات

مرحله پیش ثبت نام

پس از آن، بر روی گزینه ی "پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیک" کلیک نمایید تا وارد صفحه ی "ثبت نام الکترونیکی در نظام مالیاتی" شوید. در انتهای این صفحه وارد بخش "ورود به ثبت نام" شوید.

 

 

پس از ورود به صفحه ی ثبت نام مالیاتی، باید فرم زیر را تکمیل نمایید. رمز امنیتی را وارد نمایید. نوع موردی خود را از میان گزینه های حقیقی، حقوقی، تبعه خارجی و تشکل قانونی انتخاب نمایید. بر اساس نوع موردی انتخاب شده شماره یا شناسه ملی و یا کد فراگیر را وارد نمایید. 

 

 

پس از تکمیل فرم، گزینه ی "ورود به ثبت نام" را کلیک نمایید. پس از ورود به صفحه ی زیر گزینه ی "پیش ثبت نام جدید" را کلیک نمایید.

 

 

در مرحله ی بعدی از ثبت نام مالیاتی دستگاه کارتخوان باید نوع ثبت نام (ثبت نام انفرادی، مشارکت) را انتخاب نمایید. کد پستی اقامتگاه قانونی، شماره همراه و عبارت امنیتی را نیز وارد کنید و گزینه ی "پیش ثبت نام جدید" را کلیک نمایید.

 

 

 

پس از ثبت شماره تلفن همراه خود، باید منتظر بمانید تا یک کد فعالسازی چهار رقمی برای شما ارسال گردد. کد وارد شده را در قسمت بعدی وارد نموده و رو گزینه ی "ثبت کد فعالسازی و ادامه" کلیک نمایید.

 

 

در مرحله ی بعد برای ثبت نام مالیاتی باید تاریخ تولد شخص دارای کسب و کار (مودی) وارد گردد. سپس گزینه ی استعلام اطلاعات و ارائه را کلیک کنید.

 

صفحه ی بعدی تکمیل نواقص اطلاعاتی است. در این مرحله باید ثبت محل اقامت قانونی را روی نقشه تایید کنید. همچنین نوع شغل نیز باید در گروه مشاغل نمایش داده شده مشخص گردد. وضعیت مشمولیت ارزش افزوده نیز باید از بین ۳ گزینه ی موجود انتخاب گردد. تاریخ شروع فعالیت و شماره تلفن ثابت قابل اتصال به دستگاه پوز به همراه کد شهر نیز وارد گردد. در آخرین مورد نیز باید نوع شغل بر اساس انفرادی یا مشارکتی بودن آن، انتخاب گردد.

 

 

مرحله دوم: ثبت نام الکترونیکی

پس از تکمیل اطلاعات ناقص ثبت نام و دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان، می بایست گزینه ی تایید اطلاعات و دریافت کد رهگیری را کلیک کنید تا تاییدیه اطلاعات ویژه پیش ثبت نام شماره اقتصادی شما تکمیل گردد. در این مرحله اطلاعات پیش ثبت نام شما تایید می شود.

 

در مرحله ی بعدی، اطلاعات پیش ثبت نام شما برای سایت پذیرنده ارسال می گردد تا مرحله ی بعدی یعنی راستی آزمایی صورت گیرد. در این زمان یک کد رهگیری برای شما ارسال می شود. در مرحله ی بعد نیز، این کد رهگیری توسط مودی تایید نهایی می شود. این کد رهگیری در واقع کد مالیاتی شما می باشد.

مرحله سوم: راستی آزمایی

پس از مرحله پیش ثبت نام دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان، یک پیامک با محتوای راستی آزمایی برای شما ارسال می گردد. در این مرحله اطلاعات وارد شده توسط شما، بوسیله سایت پذیرنده راستی آزمایی می گردد و اعتبار آن بررسی خواهد شد. در صورتی که اطلاعات وارد شده صادق باشد، شما به مرحله ی بعدی راه پیدا خواهید کرد. در غیر این صورت باید مجددا مراحل ثبت نام را با اطلاعات صحیح انجام دهید.

مرحله چهارم ثبت نام مالیاتی: ثبت نهایی

در صورتی که اطلاعات وارد شده تایید شود، برای شما یک پیامک حاوی کد و شناسه کاربری ارسال می گردد. این شناسه ی کاربری به مثابه ی تایید نهایی خواهد بود. پس از دریافت آن خواهید توانست از تمامی خدمات سایت و عملیات های مالیاتی بهره مند گردید. همچنین پس از این مرحله می توانید مجددا اطلاعات خود را مجددا ویرایش نمایید.

نکاتی در رابطه با راستی آزمایی ثبت نام مالیاتی

در حین ثبت نام مالیاتی و طی مراحل دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان، باید توجه داشته باشید که شماره های ثبت شده و اطلاعات درج شده در مراحل ثبت نام در رابطه با محل، با اطلاعات ثبت شده برای دریافت دستگاه پوز یکسان باشد. در واقع شماره ی ثابتی که برای دریافت کد رهگیری توسط مودی ثبت می گردد، باید شماره ای باشد که دستگاه پوز روی آن ثبت نام گردیده است.

دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان در واحد های مختلف کسب و کار

یکی از نکاتی که باید در حین دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان در نظر داشته باشید، تفکیک واحد های مختلف است. توجه داشته باشید که برای هر واحد شغلی باید یک دستگاه پوز به همراه یک کد مالیاتی جداگانه دریافت نمایید. در این زمینه تبصره ای وجود دارد که می توان بر اساس آن یک ثبت نام برای کل واحد ها انجام داد. به این نحو که در صورتی که توسط مراجع ذی صلاح تایید گردد می توان یک محل را به عنوان محل اصلی و سایر محل ها را به عنوان شعبه از محل اصلی معرفی نمود. در این شرایط می توان برای تمامی شعب و مرکز اصلی یک ثبت نام ترتیب داد.

نکات مهم در رابطه با ثبت تغییرات

یکی از نکات مهم در رابطه با ثبت نام مالیاتی برای کارتخوان، همخوانی اطلاعات وارد شده در حین ثبت نام با اطلاعات ثبت شده و تایید شده است. بر این اساس در صورتی که اطلاعات واحد ثبت شده اعم از تعطیلی و یا انحلال کسب و کار، تغییر نام کسب و کار، تغییر آدرس و نشانی محل، تغییر شماره تلفن و دیگر موارد از این دست، صاحبان مشاغل تا حداکثر دو ماه فرصت دارند آخرین تغییرات را به سازمان گزارش نمایند. بر این اساس در صورتی که امکان تغییر اطلاعات و ویرایش آن ها وجود داشته باشد، می توان اطلاعات را به روز کرد. در غیر این صورت، می بایست ثبت نام جدیدی برای واحد صورت گیرد. این ثبت نام باید بر اساس به روز ترین اطلاعات باشد. همچنین یک کد رهگیری (کد مالیاتی) جدید نیز صادر خواهد شد.

این تغییرات پس از دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان، بر اساس نوع تغییر قابل پیگیری و ویرایش است. برای مثال کسب و کار هایی مانند دفتر های وکالت، مطب های پزشکی، فروشگاه ها و... صرفا با مراجعه به واحد مالیاتی مربوطه ی خود، امکان ویرایش و ثبت تغییرات جدید وجود دارد. اما تغییر اطلاعاتی مانند کد پستی، امکان ویرایش اطلاعات در وب سایت را ندارد. بنابراین لازم است مجددا یک ثبت نام جدید بر اساس اطلاعات به روز صورت گیرد و یک کد مالیاتی جدید برای دستگاه کارتخوان صادر گردد.

نکاتی در رابطه با کد مالیاتی واحد های مشارکت مدنی

کسب و کار هایی که به صورت مشارکت مدنی قهری و یا اختیاری اداره می شوند، باید یک ثبت نام دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان انجام دهند. اما باید توجه داشت که در هنگام ثبت نام اطلاعات کلیه ی شرکا و سود بران واحد نیز باید ثبت گردد. همچنین درصد سهم هر یک از شرکا نیز باید در هنگام ثبت نام در قسمت مربوطه ثبت گردد.

دریافت کد فراگیر برای اتباع خارجی

برای دریافت کد مالیاتی، علاوه بر اتباع ایرانی، اتباع غیر ایرانی نیز می توانند با دریافت کد فراگیر، اقدام به دریافت کد رهگیری نمایند. به این ترتیب که می بایست به سایت سازمان امور مالیاتی مراجعه نموده و در قسمت مربوط به اطلاعات مالیاتی، اقدام به دریافت کد فراگیر کنند. توجه کنید که پس از ثبت اطلاعات شما یک کد پیگیری دریافت خواهید کرد که به واسطه ی آن می توانید به پیگیری صدور کد فراگیر خود بپردازید. توجه نمایید که این کد به عنوان یک اطلاعات شخصی محسوب می شود. بنابراین لازم است که نسبت به حفظ آن کوشا باشید.

نکات تکمیلی در ثبت نام مالیاتی دستگاه کارتخوان

یکی از نکات مهم در ثبت نام مالیاتی دستگاه کارتخوان، ثبت اطلاعات صحیح است. این اطلاعات در مرحله ی راستی آزمایی شده و در صورت مغایرت با اصل اطلاعات، به طور معمول شناسه ی کاربری برای شما ارسال نمی گردد. اما در صورتی که این اطلاعات اشتباه در سایت تایید گردد، امکان ویرایش آن در این مرحله دشوار خواهد بود. بنابراین توصیه می شود در صورتی که در روند ثبت نام مشکلی پیش آمد، مجددا به ثبت اطلاعات صحیح بپردازید و نسبت به دریافت کد مالیاتی جدید اقدام نمایید.

همچنین در مواردی برعکس ممکن است اطلاعات خود را به درستی در سایت وارد نمایید، اما این اطلاعات توسط وب سایت پذیرنده تایید نشود. در این زمان چنانچه اطلاعات فردی شما کاملا بر اساس مشخصات مندرج بر روی کارت ملی بود، احتمالا در اطلاعات هویتی شما اختلالی وجود دارد. در این زمان مجددا ثبت نام را از سر بگیرید. در صورتی که همچنان اشکال تایید هویت برطرف نشد، لازم است به سازمان ثبت احوال مراجعه نموده و اختلال در اطلاعات هویتی خود را گزارش کنید.

لازم به ذکر است که کلیه ی مراحل دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان به صورت الکترونیکی انجام می گردد. در این حالت حضور مودی در واحد های مالیاتی مگر در موارد خاص ضروری نبوده و می توان به صورت غیابی و به صورت الکترونیکی به انجام آن ها پرداخت. 

اگر سوالی ادر این رابطه داشتید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. بخش کارتخوان چیست و چگونه کار می کند می تواند تکمیل کننده اطلاعات شما باشد

برچسب‌ها :
امتیاز شما :
3
محمدرضا مقیمی

محمدرضا مقیمی

چهار چیز برای شاد بودن حیاتی است:

*کاری برای انجام دادن

* کسی برای دوست داشتن

*امید به فردای بهتر

*قلمی برای نوشتن:)

ارسال نظر برای مقاله

نظر کاربران

متاسفانه تاکنون هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است.