چرا باتری گوشی ها به سرعت خالی میشود؟ + راهکار

چرا باتری گوشی ها به سرعت خالی میشود؟ + راهکار
زود خالی شدن شارژ باتری گوشی های موبایل چه در اندروید و چه در آی او اس یک مسئله شایع است که کاربران زیادی از آن رنج می‌برند. متاسفانه باتری های لیتیوم یونی بنا به دلایل مختلفی ممکن است با افت کیفیت شارژدهی مواجه شوند، اما همیشه افت کیفیت و ظرفیت باتری گوشی منجر به خالی شدن زود به زود شارژ آن نمی‌شود و در برخی شرایط تنظیماتی که کاربر روی گوشی خود اعمال کرده منجر به بروز این مشکل خواهد شد.

زود خالی شدن شارژ باتری گوشی های موبایل چه در اندروید و چه در آی او اس یک مسئله شایع است که کاربران زیادی از آن رنج می‌برند. متاسفانه باتری های لیتیوم یونی بنا به دلایل مختلفی ممکن است با افت کیفیت شارژدهی مواجه شوند، اما همیشه افت کیفیت و ظرفیت باتری گوشی منجر به خالی شدن زود به زود شارژ آن نمی‌شود و در برخی شرایط تنظیماتی که کاربر روی گوشی خود اعمال کرده منجر به بروز این مشکل خواهد شد. بنابراین تنظیمات خاصی که روی گوشی موبایل شما (اندروید و آیفون) انجام شده، می‌توانند روی سرعت خالی شدن شارژ باتری دستگاه تاثیرگذار باشند.


کاهش مدت‌ زمان شارژدهی باتری از جمله گلایه‌های رایج کاربران است. با پیروی از نکات و راهکارهای ارائه‌شده در این پست، می‌توانید به بهبود مدت‌زمان شارژدهی باتری دستگاه خود کمک کنید.
همراه ‌با افزایش ظرفیت باتری‌ها، دستگاه‌های مورد استفاده‌ی ما نیز از نظر مصرف انرژی بهینه‌تر می‌شوند؛ با این وجود، هنوز هم میزان شارژدهی باتری از جمله دغدغه‌های کاربران است.

خالی شدن شارژ باتری گوشی

شارژ باتری گوشی
 

اگر باتری گوشی موبایل شما زودتر از حالت عادی خالی می‌شود، بهتر است دلیل این مسئله را یافته و برای آن چاره‌ای پیدا کنید.
پس اگر تنظیماتی که روی خالی شدن شارژ باتری تاثیرگذار هستند را در گوشی موبایلتان بهینه کنید و به درستی از آن ها استفاده نمایید، مشکل موبایلتان تا حد زیادی رفع خواهد شد. اما این تنظیمات کدامند؟ از چه روش هایی می‌توانیم برای جلوگیری از خالی شدن شارژ باتری گوشی موبایل استفاده کنیم؟ در ادامه این مطلب می‌خواهیم در رابطه با این موضوع صحبت کنیم و بهترین و موثرترین روش های جلوگیری از خالی شدن شارژ باتری گوشی های موبایل (اندروید و آیفون) را برایتان شرح دهیم.

 

۱. نمایشگر

نمایشگر گوشی شما می‌تواند یکی از دلائل اصلی خالی شدن سریع باتری باشد.

برای بررسی میزان مصرف باتری توسط نمایشگر، مراحل زیر را طی کنید:

۱. وارد بخش تنظیمات دستگاه (Settings) شوید.

۲. گزینه‌ی باتری (Battery) را انتخاب کنید.

۳. روی منوی سه‌نقطه‌ای در گوشه‌ی بالا، سمت راست ضربه بزنید.

۴. گزینه‌ی میزان مصرف باتری (Battery usage) را لمس کنید.

۵. روی منوی سه‌نقطه‌ای در گوشه‌ی بالا، سمت راست ضربه بزنید.

۶. گزینه‌ی نمایش مصرف تمام بخش‌های دستگاه (Show full device usage) را انتخاب کنید.

 

در این قسمت می‌توانید میزان مصرف باتری توسط اجزاء مختلف گوشی را بررسی کنید. در اکثر موارد، می‌بینید که نمایشگر (Display) جایگاه اول را به خود اختصاص داده است. 

مشکل این است که فناوری نمایشگرها بسیار سریع‌تر از فناوری باتری‌ها پیشرفت می‌کند و احتمالا در سال‌های آتی، مصرف بیشتر انرژی توسط نمایشگر به دغدغه‌ی بزرگتری تبدیل می‌شود. تا زمانی‌که بهبودی دراین‌زمینه حاصل نشود، تنها راهکار صرفه‌جویی در مصرف انرژی است.

 

راهکارها

• کاهش روشنایی نمایشگر

• استفاده از ویژگی روشنایی تطبیقی: ویژگی روشنایی تطبیقی به شما اجازه می‌دهد تا در زمان لازم، روشنایی نمایشگر خود را در حدی بالا قرار دهید؛ اما در زمانی‌که به روشنایی بالا نیازی نیست هم با کاهش روشنایی نمایشگر، موجب کاهش مصرف انرژی می‌شود.

• کاهش نرخ نوسازی نمایشگر: برخی گوشی‌ها از نرخ نوسازی (Refresh Rate) بالاتر از میزان رایج پشتیبانی می‌کنند. در اغلب این دستگاه‌ها، می‌توانید در بخش تنظیمات نرخ نوسازی را کاهش دهید.

• کاهش زمان قفل خودکار

• از تصاویر پس‌زمینه‌ی زنده استفاده نکنید: تصاویر پس‌زمینه‌ی زنده یا همان Live Wallpaper-ها عملا یک ویدئو را به‌طور دائم روی گوشی شما پخش می‌کنند و موجب مصرف انرژی می‌شوند.

• از تصاویر پس‌زمینه‌ی مشکی استفاده کنید: اگر دستگاه شما به پنلی از نوع AMOLED  مجهز است، می‌توانید با استفاده از تصاویر پس‌زمینه‌ی تیره، میزان مصرف باتری را کاهش دهید. چرا که دستگاه شما پیکسل‌های مربوط به نقاط سیاه‌رنگ را فعال نمی‌کند.

صفحه نمایش گوشی

صفحه نمایش گوشی

۲. آنتن‌دهی نامناسب

 

مناطقی که در آن آنتن‌دهی گوشی در حد مناسبی نیست، به‌منزله‌ی قاتلی خاموش برای باتری دستگاه عمل می‌کنند. در چنین مناطقی، تلفن همراه به‌طور دائم تلاش می‌کند به دکل‌های مخابراتی مختلف متصل شود تا ارتباط دچار مشکل نشود. در زمانی‌که دستگاه موفق به برقراری ارتباط نشود هم نیروی بیشتری مصرف می‌کند تا شما را به شبکه متصل کند.

اگر در مناطق روستایی ساکن هستید، در ساختمان‌های بسیار بزرگ زندگی می‌کنید یا اغلب به مکان‌هایی با پوشش نامناسب شبکه‌ی همراه می‌روید، احتمالا باتری گوشی شما زودتر از حالت عادی خالی می‌شود. در این حالت، باید مشکل را به‌صورت اساسی حل کنید.

 

راهکارها

• تغییر اپراتور: تحقیق کنید تا بفهمید کدام اپراتور بهترین پوشش را در منطقه‌ی مدنظر شما ارائه می‌دهد.

• حالت پرواز: استفاده از حالت پرواز (Airplane Mode) موجب خاموش‌شدن آنتن گوشی می‌شود. با فعال کردن این حالت، گوشی تلاش نمی‌کند تا به دکل‌های مخابراتی متفاوت متصل شوید.

• ابزارهای تقویت سیگنال: گاهی اوقات اپراتورها ابزارهایی تحت عنوان گسترش‌دهنده‌ی شبکه (Network Extender) یا تقویت‌کننده‌ی سیگنال (Signal Booster) ارائه می‌کنند. اگر برای مدت زیادی در محلی با پوشش نامناسب حضور دارید، بد نیست یک نمونه از این ابزارها را تهیه کنید. با قرار دادن یکی از این ابزارها در خانه یا محل کار، مطمئن خواهید بود که همواره سیگنالی قوی را دریافت می‌کنید.

 

۳. اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های پس‌زمینه

 

بسیاری از اپلیکیشن‌ها نیز بدون اینکه به‌صورت فعال مورد استفاده قرار گیرند، به مصرف انرژی ادامه می‌دهند. اپلیکیشن‌هایی مانند فیسبوک، پیام‌رسان فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ از جمله‌ی این موارد هستند. چنین اپلیکیشن‌هایی که از جمله‌ی سرویس‌های ارتباطی به‌شمار می‌روند، همواره تلاش می‌کنند شما را از آخرین رویدادها و پیام‌ها مطلع کنند. همین مسئله باعث می‌شود تا این اپلیکیشن‌ها به‌طور دائم در پس‌زمینه فعال باشند، از ارتباط داده استفاده کنند، موقعیت مکانی شما را بررسی کنند و اعلانیه‌ها را برای‌تان ارسال کنند. البته نمی‌توان این مسئله را هم فراموش کرد که ما وقت زیادی را صرف دیدن آخرین پست‌ها و خواندن و ارسال پیام از طریق این اپلیکیشن‌ها می‌کنیم.

اپلیکیشن های پس زمینه
اپلیکیشن های پس زمینه

 

دیگر مشکلات و توصیه‌های مرتبط با باتری

• وای‌فای و بلوتوث: چقدر از این روش‌های ارتباطی استفاده می‌کنید؟ برخی از ما دائما سه گزینه‌ی وای‌فای و بلوتوث را روشن نگه می‌داریم؛ اما به‌ندرت از آن‌ها استفاده می‌کنیم. حتی در حالتی که حداقل استفاده از این سه ویژگی را داریم، آن‌ها همچنان مقداری از انرژی ذخیره‌شده در باتری را به خود اختصاص می‌دهند. کافی است آن‌ها را خاموش کنیم تا متوجه افزایش شارژدهی باتری شویم.

• دوربین: ثبت تصاویر و ویدئو هم از جمله کارکردهای پرمصرف دستگاه‌های ما هستند. با پرهیز از به‌کارگیری دوربین، می‌توان موجب افزایش مدت‌زمان شارژدهی شد.

• سرما: دمای پایین می‌تواند به‌طور شایان‌توجهی روی شارژدهی باتری اثر بگذارد. باتری‌های لیتیوم-یونی در دمای پایین نمی‌توانند به‌درستی انرژی را تخلیه کنند. علاوه‌براین، قرارگیری مداوم باتری در دمای کم می‌تواند خسارت‌های دائمی به آن وارد کند. 

• به‌روز بودن نرم‌افزارها: برخی از به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری بهینه‌سازی‌هایی در مصرف انرژی را با خود به‌همراه دارند. پس بهتر است دستگاه خود را به‌روز نگه‌داریم و از آخرین نسخه‌ی اپلیکیشن‌ها استفاده کنیم.

• استفاده از پاوربانک‌ها: یک پاوربانک خوب به شما کمک می‌کند تا بدون اتصال به پریز برق، مدت طولانی‌تری از گوشی استفاده کنید. برای خرید پاور بانک با ظرفیت مناسب به فروشگاه 10کالا سر بزنید.

 

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی موثرترین روش های جلوگیری از خالی شدن شارژ باتری موبایل (اندروید و آیفون) پرداختیم. سعی کردیم در این راستا به روش هایی اشاره کنیم که هم در گوشی های اندرویدی و هم در آیفون های اپل قابل استفاده باشند. امیدوار هستیم که از این مطلب آموزشی استفاده لازم را به عمل آورده باشید.

برچسب‌ها :
امتیاز شما :
0
سمیه تیغی

سمیه تیغی

ارسال نظر برای مقاله

نظر کاربران

متاسفانه تاکنون هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است.