بررسی تخصصی ایفون 14، ایفون 14 پلاس، 14 پرو و پرو مکس

بررسی تخصصی ایفون 14، ایفون 14 پلاس، 14 پرو و پرو مکس
در این قسمت به صورت مفصل، ایفون 14، 14 پلاس و ایفون 14 پرو و پرو مکس را بررسی کرده ایم

بررسی تخصصی ایفون 14 (پلاس، پرو و پرو مکس)

برند اپل، نسل 14 از گوشی های هوشمند خود را معرفی کرد، این گوشی نسبت به نسل های قبلی پیشرفت های جدیدی داشته است. البته در بعضی قسمت ها سعی کرده است تا تکنولوژی قبلی خودش را حفظ کند. در این قسمت، به صورت تخصصی ایفون 14، 14 پلاس و ایفون 14 پرو و پرو مکس را بررسی می کنیم (فاکتور های مختلف آن مثل دوربین و پردازنده را انالیز می کنیم) و سعی می کنیم تا گزارش کاملی را به زبان ساده برای شما بنویسیم

بالاخره اپل خانواده 14 را معرفی نمود و در حال حاضر می توان به بررسی تخصصی ایفون 14 پرداخت. البته تا زمانیکه آیفون 14 به صورت فیزیکی به دست ما نرسیده است، نمی توان با قطعیت درباره تمامی نکات فنی آن اظهارنظر کرد. ولی در حال حاضر با توجه به اخبار و اطلاعاتی که منتشر شده می توان به صورت اولیه قابلیت های آیفون 14 را مورد بررسی قرار داد. یکی از تغییرات مهم در خانواده آیفون 14 حذف نسخه mini و جایگزینی آن با نسخه plus می باشد. یعنی در واقع ما در این نسل شاهد نسخه های آیفون 14، آیفون 14 پلاس، آیفون 14 پرو و آیفون 14 پرومکس خواهیم بود.

بررسی تخصصی ایفون 14 (دوربین و پردازنده یا چیپست)

زمانیکه مشخصات آیفون 14 را بررسی میکنیم در نگاه اول به ظاهر تغییر خاصی رخ نداده است. ولی اگر بصورت ریزبینانه به بررسی تخصصی ایفون 14 بپردازیم، متوجه خواهیم شد که اپل بخش چیپست و دوربین اصلی پرومکس 13 را در آیفون 14 به کار برده است. آیفون پرومکس 13 از پردازنده A15 و چیپ گرافیک پنج هسته ای برخوردار است که به آیفون 14 نیز منتقل شده است. از طرفی اندازه دوربین اصلی آیفون پرومکس 13 از آیفون 13 بزرگتر است و گشودگی لنز بیشتری دارد. در واقع اپل در اینجا یک کار هوشمندانه انجام داده است. چون هم یک ارتقاء بر روی نسخه 14 انجام داده و همینطور به دلیل عدم نیاز به طراحی جدید دوربین و چیپست، در هزینه ها صرفه جویی کرده است.

اپل تاکید دارد که دوربین آیفون 14 نسبت به نسل قبلی در شب 49 درصد عملکرد بهتری دارد، که دلیل آن سنسور بزرگتر و گشودگی لنز بیشتر می باشد. در بخش دوربین سلفی اپل احتمالا از همان سنسور قبلی استفاده می کند و فقط لنز را تغییر داده است. همین تغییر باعث شده که گشودگی لنز آن بیشتر شود و قابلیت فوکوس بصورت PDAF نیز به دوربین سلفی اضافه شود. اپل ادعا می کند دوربین سلفی در شب به مقدار 38 درصد از نسل قبلی خود عملکرد بهتری را خواهد داشت. اپل الگوریتم های پردازشی را در آیفون 14 به روز کرده است، همچنین یک بخش به نام photonic engine را به این الگوریتم ها اضافه کرده است. در کل همه پیشرفتها باعث شده است تا دوربین های آیفون 14، بین 2 تا 2.5 برابر نسبت به نسل قبل ارتقاء یابند. موارد دیگری که در آیفون 14 مورد استفاده قرار گفته شامل ارتباط ماهواره ای و ارتقاء شتاب سنج می باشد.

بررسی تخصصی آیفون 14 پلاس 

در ادامه بررسی تخصصی ایفون 14 به نسخه آیفون 14 پلاس می پردازیم. آیفون 14 پلاس همان آیفون 14 با ابعاد بزرگتر می باشد و مختص افرادی است که قصد دارند از صفحه بزرگتر استفاده کنند. بزرگ بودن این آیفون باعث می شود که هم باتری بهتری نسبت به نسخه پایه داشته باشد و همینطور قدرت مانور اپل برای ارتقای سیستم خنک کننده اش افزایش یابد. آیفون 14 پلاس نسبت به آیفون 14 گوشی مناسب تری برای انجام بازی می باشد؛ زیرا صفحه نمایش و مساحت سیستم خنک کنندگی بزرگتری دارد. همین دلایل باعث می گردد پایداری بالاتری در مواقع پر فشار داشته باشد.

برطرف ساختن بزرگترین نقطه ضعف آیفون در نسخه های پرو و پرومکس

یکی از نقاط ضعف در گوشی های آیفون، ناچ بزرگ بالای صفحه آن است، که این اندازه بزرگ به دلیل وجود سنسورهای فراوان در آن می باشد. اما در بررسی تخصصی ایفون 14 پرو و پرومکس شاهد هستیم که به قدری در این بخش خلاقیت صورت گرفته که نقطه ضعف اصلی آیفون در این نسخه ها تبدیل به یک نقطه قوت شده است. صفحه نمایش در این دو نسخه از آیفون در دو مورد با به روز رسانی خوبی مواجه شده است. یکی کنترلر صفحه نمایش میباشد، که حالا از 1 هرتز هم برای نرخ تازه سازی پشتیبانی میکند و دست اپل برای استفاده از قابلیت always on display باز نگه می دارد. . دومین به روز رسانی مربوط به میزان روشنایی است که اگر کاربر در زیر نور خورشید در حال مشاهده محتوای HDR باشد، ، در چنین حالتی درخشندگی صفحه نمایش تا 2000NITS خواهد رسید.

بررسی تخصصی ایفون 14 مدل های پرو و پرومکس از لحاظ کیفیت، دوربین و پردازنده

در بررسی تخصصی ایفون 14 نسخه های پرو و پرومکس می بینیم که در بخش دوربین بالاخره اپل استراتژی عجیب 12 مگاپیکسلی را کنار گذاشته و حالا از سنسور 48 مگاپیکسلی استفاده کرده است، که مهمترین تغییر برای آیفون می باشد. در این نسل از دوربین ها نسبت به نسل قبلی زوم خیلی بهتری را شاهد خواهیم بود و آیفون جزییات دقیقتری از تصاویر را نمایش خواهد داد. ویژگی جدید بعدی بخش لرزش گیر آن میباشد که در ویدیوهای منتشر شده اپل، مخصوصا در حالت action mode عملکرد فوق العاده ای دارد. در دوربینUltra Wide سنسور بزرگتر شده است؛ در نتیجه اندازه پیکسل ها بزرگتر می شوند و بدین ترتیب تصویر با نویز کمتری را می تواند ثبت نماید. اما بزرگتر شدن سنسور باعث شده لنز بسته تری نسبت به قبل بر روی آن قرار گیرد که در مجموع نور کمتری از آن عبور می کند. اما نکته مهم اینجاست که اپل معتقد است این دوربین در فضای کم نور سه برابر نسبت به نسل قبل عملکرد بهتری دارد.

عملکرد فلش گوشی نیز نسبت به نسل قبل تغییر کرده و قادر خواهد بود در صحنه های مختلف رفتارهای متفاوتی از خود نشان دهد. این فلش در سه حالت Ultra Wide، Tele و اصلی، باعث بهبود تصویر می شود. در مجموع اپل معتقد است نسخه های پرو و پرومکس با الگوریتم های پردازشی به روز، نسبت به نسل قبلی بین 2 تا 3 برابر عملکرد بهتری خواهند داشت. در بخش چیپست نیز اپل از نسل جدید چیپست خود یعنی A16 استفاده کرده است که مانند همیشه از نظر تعداد ترانزیستورها، مصرف و غیره پیشرفت خوبی داشته است.

برچسب‌ها :
امتیاز شما :
5
سجاد خیابانی

سجاد خیابانی

ارسال نظر برای مقاله

نظر کاربران

متاسفانه تاکنون هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است.