ثبت اولین عکس‌های 3200 مگاپیکسلی با بزرگ‌ترین سنسور دوربین جهان!

ثبت اولین عکس‌های 3200 مگاپیکسلی با بزرگ‌ترین سنسور دوربین جهان!
در دهه‌های اخیر شاهد پیشرفت شگرفی در فناوری تولید دوربین بوده‌ایم. امروزه سنسورهای پیشرفته دوربین به اندازه‌ای کوچک طراحی می‌شوند که می‌توان یک سنسور 108 مگاپیکسلی را درون ماژول دوربین یک گوشی تلفن همراه جا داد. با این حال، آیا می‌دانید بزرگ‌ترین سنسور دوربین دنیا کدام است؟ محققان دانشگاه استنفورد اخیراً از بزرگترین سنسور دوربین جهان پرده‌برداری کرده‌اند که نه تنها بزرگ‌ترین است، بلکه برای اولین توانسته تصاویر 3200 مگاپیکسلی را ثبت کند! در ادامه با 10کالا همراه باشید.

وربینی که محققان استنفورد در حال توسعه آن هستند، LSST نام داشته و بزرگترین دوربین جهان با بزرگترین سنسور تصویری تولید شده تا به امروز خواهد بود. این دوربین در واقع بخشی از تلسکوپ LSST دانشگاه است که در شیلی قرار دارد. محققان از ترکیب قابلیت‌های این دوربین فوق پیشرفته و تلسکوپ LSST برای رصد ماده تاریک، انرژی تاریک، ترکیب فعلی جهان و سایر پروژه‌های فضایی، استفاده می‌کنند.

دوربین LSST

سنسوری متشکل از 189 سنسور مجزا

به عنوان یک آزمایش اولیه، محققان چند عکس با دوربین LSST گرفتند و بنا به آنچه که در وبلاگ رسمی تیم توسعه دهنده ثبت شده، هر یک از این تصاویر به قدری بزرگ هستند که برای نمایش آن‌ها در اندازه کامل به 378 تلویزیون 4K نیاز خواهد بود و وضوح تصویری این عکس‌ها هم به حدی است که می‌توان از فاصله 15 مایلی (24 کیلومتری) یک توپ گلف را در آن‌ها تشخیص داد!

تصاویر دوربین LSST

تصویری که از 24 کیلومتری گرفته شده و توپ گلف در آن مشخص است!

سنسور دوربین LSST که با نام focal plane (به معنی صفحه کانونی) شناخته می‌شود، در حقیقت شامل 189 سنسور تصویری مجزا است که هر کدام می‌توانند یک تصویر 16 مگاپیکسلی تولید کنند. این سنسورهای منفرد، که دستگاه‌های شارژ همراه (CCD) نیز نامیده می‌شوند، می‌توانند تصاویری ثبت کنند که از لحاظ کیفی قابل مقایسه با تصاویر ثبت شده توسط دوربین‌های دیجیتال مدرن هستند.

نمونه عکس دوربین LSST

تصویر ثبت شده از کلم بروکلی رومانسکو

اولین تصاویر 3200 مگاپیکسلی جهان

برای ثبت اولین مجموعه از تصاویر، محققان focal plane را داخل کریستات (سرماسنج) قرار داده و آن را تا منفی 150 درجه فارنهایت خنک کردند؛ دمایی که در واقع دمای کاری لازم برای دوربین است. در مورد سوژه هم سعی کردند از سوژه‌هایی برای ثبت تصاویر 3200 مگاپیکسلی استفاده کنند که جزئیات زیادی در خود دارند. از جمله می‌توان به کلم بروکلی رومانسکو اشاره کرد که در بالا می‌توانید تصویر ثبت شده توسط آن را (البته در ابعاد کوچک‌تر) مشاهده کنید.

برچسب‌ها : ثبت اولین عکس‌های 3200 مگاپیکسلی " " با بزرگ‌ترین سنسور دوربین جهان!
امتیاز شما :
0
سمیه تیغی

سمیه تیغی

ارسال نظر برای مقاله

نظر کاربران

متاسفانه تاکنون هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است.