راهنمای خرید سینمای خانگی و ساندبار

راهنمای خرید سینمای خانگی و ساندبار
اگر به‌دنبال لذت واقعی موسیقی هستید، در این راهنمای خرید تمام موارد لازم جهت درک نیاز‌ها با توجه به کاربری و یافتن بهترین سیستم صوتی آموزش داده می‌شود.

انتخاب بهترین ساندبار

 


سینمای خانگی و سیستم صوتی حرفه‌ای در واقع دو مفهوم در خود دارد:

 • هنگامی‌که به‌دنبال محصولی ایده‌آل با توجه به محیط سکونت خود برای تجربه‌ی صوتی فراگیر، یک سیستم سینمای خانگی تهیه می‌کنید.
 • از سینمای خانگی تنها انتظار ارایه‌ی بلندی و کیفیت فراتر از نمونه‌ی ارایه شده توسط تلویزیون خود را دارد که در این حالت برحسب نیاز و بودجه، یک سیستم صوتی به شما معرفی می‌شود.

علت اقبال روزافزون به سیستم‌های صوتی ورای قدرت و کیفیت آن، مواردی نظیر خرید تلویزیون‌های مدرن با انواع نمایشگرهای جدید است. با بهبود طراحی و کاهش ضخامت تلویزیون‌های مدرن، شاهد افت محسوس عملکرد بخش صوتی آن‌ها هستیم که این موضوع نیاز استفاده از سیستم صوتی توانمند و باکیفیت در کنار تلویزیون را افزایش می‌دهد. البته دلیل این امر روشن است، در کابینت تلویزیون‌های مدرن، دیگر فضایی مناسب برای جای‌گیری یک سیستم صوتی قدرتمند وجود ندارد.

 راهنمای خرید ساندبار و سینمای خانگی

در حقیقت بسیاری از تلویزیون‌های مدرن موجود در بازار، هنگام تست کیفیت صدا نمره خوبی نخواهند گرفت. البته این نمره برای استفاده‌ی روزانه از تلویزیون و تماشای مصاحبه‌های تلویزیون مناسب و کافی است؛ ولی هنگام تماشای فیلم‌های سینمایی حتی فیلم‌های تلویزیونی، صدایی فراگیر و باکیفیت می‌تواند به‌طور قابل توجهی منجر به بهبود تجربه‌ی کاربران شود. فراموش نکنید که صدایی شفاف، فراگیر و دقیق نیمی از تجربه‌ی ایده‌آل محتوای چندرسانه‌ای است. پس برای آن دسته از کاربرانی که به‌دنبال شرایطی ایده‌آل برای لذت بردن از فیلم‌های سینمایی یا موسیقی هستند، تحقیق و انتخاب دقیق سیستم صوتی قویا توصیه می‌شود.

راه کار مناسب، خرید و ارتقا سیستم صوتی است. سیستم‌های صوتی بنا به نیازهای شما انواع گوناگون با کارایی متفاوت دارند. این حقیقتی است که صرف تمایل و بدون نیاز سنجی خود نباید به اقیانوس عمیق صدا پا بگذارید وگرنه و به‌عنوان مثال شباهت ظاهری همین عبارت «سینمای خانگی» می‌تواند تمام رویاها و البته کشتی پس انداز شما را غرق کند. به همین دلیل در وهله‌ی اول نیاز است تا با انواع سیستم‌های صوتی آشنا شوید.

فهرست

سیستم‌های صوتی معمولا از دو بخش تشکیل می‌شوند. بخشی به‌عنوان مغز سیستم وظیفه‌ی مدیریت مجموعه را برعهده دارد که انواع مختلفی دارد. بخش دیگر مجموعه‌ای از بلندگوها هستند که بنا به کارایی و توان در کنار هم قرار می‌گیرند.

سیستم صوتی Home theater in a box

واژه‌ی سینمای خانگی عموما به این دسته از محصولات اطلاق می‌شود. سیستم Home theater in a box  به‌طور معمول از ۵ بلندگو صدای فراگیر، یک ساب‌ووفر و یک تقویت کننده یا آمپلی‌فایر تشکیل شده است. این متعلقات به همراه اتصالات، درون یک جعبه عرضه می‌شود که این نوع ترکیب به HTiB نیز معروف است. این دسته از سیستم‌های صوتی گزینه‌ای ایده‌آل برای تجربه‌ی صدایی فراگیر به‌خصوص هنگام تماشای فیلم‌های سینمایی هستند.

ساندبار (Sound bar)

ساندبار یک جعبه با طول زیاد است که درون خود چندین بلندگو را جا داده است. علاوه بر اینکه در بعضی ساندبارها قابلیت اتصال به ساب‌ووفر نیز وجود دارد. اتصال به ساب‌ووفر به‌صورت بی‌سیم یا با سیم نیز انجام شود. ساندبارها به دلیل ابعاد کوچک‌تر خود و توانایی مناسب پخش صدا، طی سال‌های گذشته به گزینه‌‌ی محبوبی تبدیل شده‌اند.

سیستم‌ صوتی کامپوننت (Component)

در سیستم‌های صوتی کامپوننت، دستگاه اصلی، معروف به پخش‌کننده AV است که بلندگوها و البته تلویزیون به آن متصل می‌شود. در این دسته از سیستم‌های صوتی رده‌بالا و گران‌قیمت، عموما کاربران خود به تهیه و چیدمان بخش‌های مختلف اقدام می‌کنند.

سیستم صوتی کامپوننت مجزا (Component separates)

محصولات کامپوننت مجزا (یا ترکیبی مجزا) به سیستم‌هایی اطلاق می‌شود که در آن به‌جای استفاده از پخش‌کننده، از انواع آمپلی‌فایر به‌عنوان واحد مدیریت سیستم استفاده می‌شود. اما تفاوت AV با آمپلی‌فایر‌ در چیست؟

به‌طور خلاصه می‌توان گفت که گیرنده‌های AV دستگاه‌هایی همه‌کاره هستند و خود از بخش‌های مختلفی مانند تیونر، پیش‌آمپلی‌فایر و آمپلی‌فایر تشکیل شده‌اند. اما در سیستم‌های صوتی ترکیبی مجزا که عموما توسط کاربران حرفه‌ای به کار گرفته می‌شوند، کاربر به خرید مجزای هر یک از بخش‌های مذکور اقدام می‌کند. در این دسته از سیستم‌های صوتی می‌توان با انتخاب دقیق هر یک از بخش‌ها، نوع صدای خروجی را نیز تنظیم کرد؛ به‌عنوان مثال می‌توان اجزا را به نحوی انتخاب کرد که صدایی شفاف و دقیق برای ژانر‌های موسیقی کلاسیک تولید شود.

نیاز خود را بشناسید

مهم‌ترین راهنما برای رسیدن به سیستم صوتی مطلوب، تعیین نوع محتوا است. حتما نباید یک سیستم صوتی ۷.۱ یا اسپیکرهای فوق‌العاده داشته باشید. در حقیقت قبل از هر کار شما باید بدانید به چه گوش می‌دهید؛ اهل تماشای بازی ویدیوی، ورزش، فیلم و برنامه‌های فرهنگی یا شیفته‌ی موسیقی هستید. انتخاب هر کدام به شما کمک زیادی برای یافتن سیستم صوتی ایده‌آل می‌کند. اگر شیفته فیلم‌های bluray هستید، احتمالا باید دستگاهی بخرید که در قابلیت پخش دیسک‌های bluray را نیز داشته باشد. طیف گسترده‌ای از انواع محتوا وجود دارد که در ادامه به مرسوم‌ترین آن‌ها اشاره شده است:

 • تلویزیون معمولی تا تلویزیون‌های کابلی
 • استفاده از شبکه‌های پخش آنلاین مانند نتفلیکس و یوتیوب
 • استفاده از فیلم و ویدئو ذخیره شده در رایانه یا گوشی موبایل
 • بازی‌های ویدیوی و کنسول‌های بازی مانند پلی‌استیشن
 • استفاده از دیسک‌های Blu-ray، DVD و CD، با فرمت‌های صوتی دالبی و فراگیر
 • صفحات وینلی گرامافون (Vinyl LPs)

اگر موسیقی گوش می‌دهید یک جفت بلندگو می‌تواند، انتخاب خوبی برای شما باشد. با این جفت بلندگو علاوه بر موسیقی می‌توانید از تلویزیون و حتی بعضی فیلم‌ها لذت لازم را ببرید. اگر شنونده آماتور موسیقی هستید، یک جفت بلندگو دیجیتالی با کیفیت مناسب همه چیزی است که به آن نیاز دارید. با خرید یک ساب‌ووفر کوچک هم کیفیت باس بهبود مناسبی می‌یابد که هزینه چندانی برنمی‌دارد.

اگر بیش از یک شنونده‌ی آماتور هستید و می‌خواهید هر روز از روح موسیقی تغذیه کنید، یک جفت بلندگو ایستاده (floor standing speakers) انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. حتی سایز کوچک بلندگو ایستاده با چند درایور می‌تواند تجربه لذت شما را از موسیقی چند برابر کند، بدون اینکه فضای زیادی از اتاق شما اشغال کند.

اگر شیفته تلویزیون هستید و می‌خواهید فیلم و موسیقی را عمیق‌تر تجربه کنید، یک ساندبار یا ترکیب یک ساندبار با ساب‌ووفر بی‌سیم می‌تواند انتخاب خوبی باشد. در بازار هم گستره انتخاب خوبی از نظر کیفیت و قیمت برای این خرید در انتظار شما است. البته در نظر داشته باشید صدای فراگیر لذت تماشای فیلم را چندین برابر خواهد کرد.

اگر خوره‌ی فیلم‌‌های سینمایی و شیفته صدای فراگیر هستید و به محتوای باکیفیت آن دسترسی دارید (پخش صدای چند کاناله)، باید به فکر چیدمان بلندگوها درون یک سیستم صدای دوبعدی یا فراتر از آن و سیستم‌های پخش صدای سه‌بعدی باشید. لیکن قبل از هر کاری باید فضای اتاق خود و عوامل محیطی آن را بررسی کنید. 

اندازه و ابعاد اتاق

فضای اتاق راهنمای خوبی است که تکلیف بسیاری از مسایل را روشن می‌کند. اگر به مشاوری حرفه‌ای برای پیاده‌سازی سیستم صوتی مراجعه کنید، اولین سؤال از شما این خواهد بود: ابعاد اتاق شما چقدر است؟ در حالت ایده‌آل، مشاور قصد فروختن اسپیکرهای بزرگ‌ و گران‌تر را ندارد، بلکه به‌دنبال چشم‌اندازی از عوامل محیطی منزل شما که در عملکرد سیستم صوتی مؤثر است. این اطلاعات اولین گام است که کاربران را به انتخاب گزینه‌‌ای ایده‌آل هدایت می‌کند.

یک سیستم صوتی حرفه‌ای و قدرتمند می‌تواند برای اتاقی کوچک دردسری بزرگ باشد و در طرف مقابل ساندباری با توانایی محدودی در محیط‌های بزرگ توانی برای خودنمایی نخواهد نداشت. معمولا اتاقی کوچک که از همه طرف با دیوار محسور شده، مکان مناسبی برای سیستم صوتی قدرتمند نیست. اولین مشکل را زمانی تجربه می‌کنید که احساس می‌کنید اسپیکرها چقدر دست و پا گیر هستند و فضای اتاق کوچک‌تر شده است. مشکل دوم زمانی رخ خواهد داد که متوجه می‌شوید صدای باس در عین جذابیت پژواک‌های دارد که در فضای کوچک آزار دهنده هستند. این دسته از سیستم‌های صوتی برای اتاق‌های بزرگ یا نشیمن انتخاب مناسب‌تری است. سیستم‌های صوتی فراگیر نیز به کمک بلندگوهای عقب و بالایی خود نیز با حمایت از پخش صداهای ویژه، می‌توانند به تلقین حباب سه‌بعدی بپردازند. 

 

ابعاد اتاق راهنمای برای تصمیم‌گیری در مودر خرید سیستم صوتی است،‌ پس نگاهی دوباره به آن بیاندازید و تحلیل کنید.

اتاق شخصی با ابعاد اتاق خواب یا کمتر

بهتر است نگاه شما معطوف به خرید سیستم ساندبار باشد. اگر به‌دنبال سیستم‌های ترکیبی (Component) هستید، بلندگوها نباید بزرگ باشند. اسپیکر‌های حرفه‌ای نیز در این زمینه تا حد بسیار خوبی نیاز‌ها را تامین می‌کنند.

اتاق نشیمن البته در آپارتمان

سیستم صوتی HTIB، ساندبار یا سیستم ترکیبی کوچک که با چیدمان دکوراسیون و آستانه تحمل همسایگان در تناقض نباشد.

اتاق نشیمن بزرگ مانند یک خانه ویلایی

سیستم صوتی HTIB گزینه‌ی خوبی به‌شمار می‌رود؛ اگر می‌خواهید اتاق شما فضایی ایده‌آل برای سینمای خانگی شود، HTIB و سیستم‌های ترکیبی مناسبی، در بازار موجود هستند.

اتاق اختصاصی مخصوص سلیقه خودتان

سیستم‌های کامپونت برای ساختن غار رویایی شما، با انواع ترکیب بندی منتظر شما هستند تا یار غار شما باشند.

قصر رویاها یا سینمای خانگی

استفاده از بهترین سیستم‌ها صوتی تا آنجا که وسع شما می‌رسد. اگر با شناخت حرکت کنید، اغلب راه‌های برای ارتقا در آینده نیز پیدا می‌شود.

آکوستیک و چینش سیستم صوتی

درک عواملی همچون پژواک‌ها و تشدید کننده‌ای آن در فضای اتاق می‌تواند به شما کمک کند تا اژده‌های نامرئی صدا را در فضای پخش سیستم صوتی خود مدیریت کنید.

تولید صدا برای انیمیشن کامپیوتری

کابینت و قفسه‌ها دوست یا دشمن

داخل قفسه کتابخانه یا میز تلویزیون، یکی از متداول‌ترین مکان‌هایی است که کاربران اقدام به قرار دادن اسپیکر‌های خود در آن می‌کنند. در حالی که این امر منجر به تولید باس قوی می‌شود، قرارگیری در قفسه‌ها باعث ایجاد لرزش ناخواسته و ناخوشایند دیگر اجسام روی قفسه و تضعیف کیفیت صدای اسپیکر‌ها می‌شود؛ اما اگر مجبور به انجام این کار هستید بهتر است اسپیکر درون قفسه باسی بیش از ۸۰ هرتز یا در حدود آن ارایه نکند. با توجه به موارد مطرح شده، می‌توان به‌سادگی به این نتیجه رسید که قرار دادن ساب‌ووفر در داخل یک قفسه نیز از اسپیکرها هم بدتر است. ساب‌ووفر خود را در انتهای اتاق و جایی قرار دهید که امواج صدای آن به‌راحتی پخش شوند قرار داده و در ادامه می‌توانید با ترفندهای چیدمان لوازم خانه، آن را از دید پنهان کنید.

قرار دادن اسپیکر در گوشه‌ها

قراردادن بلندگوها ایستاده در گوشه اتاق یا دو طرف تلویزیون به‌زودی برای شما چالش‌هایی را در بر خواهد داشت. اولین مشکل تضعیف بیس باس است. بیس باس همان بازه‌ای از صدا است که کاربران را به خرید این دسته از محصولات ترغیب کرده است.

دیوار و کف اتاق

دیوارها و سطوح تخت دشمن شماره یک امواج صدا است. قدرت و کیفیت صدای پخش شده از بلندگو برای آن‌ها تفاوتی ایجاد نمی‌کند؛ هر موج صدایی که به آن‌ها برخورد کند و پژواکی خواهد داشت که آنچه را باید بشنوید تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. جدی نگرفتن این موضوع باعث می‌شود، اتاق شما نیز تبدیل به یک پژواک کننده واقعی و مزاحم صدا شود که به‌زودی کاسه‌ی صبر شما را لبریز می‌کند. جابجایی سیستم صوتی به اتاق دیگر اولین گزینه است، اگر قادر به‌ انجام آن هستید در غیر این‌صورت باید از روش‌های برای جلوگیری از پژواک در اتاق و ساکت کردن آن استفاده کنید. احتمالا شانه‌های تخم‌مرغ را در بعضی از مکان‌ها به روی سقف و دیوار دیده‌اید. پس نگران هزینه نباشید هدف این است که سطوح صاف و سخت تبدیل به سطوح کوچک و متخلخل شوند. اگر با صدا کمی آشنا باشید متوجه می‌شوید که مبلمان،پرده، فرش یا حتی قرار گلدان‌ها می‌تواند همین خاصیت را برای شما ایجاد کند.

چیدمان اسپیکرها دکوراسیون

دکوراسیون تأثیر زیادی بر تجربه شنیداری سیستم‌های صوتی می‌گذارد. قبل از انتخاب اتاق به‌عنوان مقر اصلی سیستم صوتی و پیاده‌سازی سینمای خانگی دست به طراحی دکوراسیون نزنید. نکته بعدی انتخاب فرم اسپیکرها است که تا چه حد مطابق و هماهنگ مدل دکوراسیون باشند. اسپیکرهای زیبا و لوکس گران‌تر نیز هستند.

سقف اتاق

سقف اتاق نیز در نتایج آکوستیک مؤثر است. جدا از تأثیر فیزیک و فرم سقف، با وجود و حضور سیستم‌های مانند دالبی اتموس که از کانال‌هایی در سقف نیز استفاده می‌کنند، به سقف اتاق سیستم سینمای خانگی خود نیز نگاهی آینده‌نگرانه داشته باشید.

انواع چیدمان اسپیکر

بعد از رهایی از چالش مکان‌یابی مسله مهم تعداد اسپیکرهایی است که برای قرارگیری در محیط سکونت خود در نظر دارید. به‌عنوان مثال اگر مبلمان به دلیل کمبود فضا به دیوار انتهای اتاق به چسبیده‌اند، در قرار دادن اسپیکر سیستم‌های ۷.۱ به مشکل بر‌می‌خورید. تعبیه‌ی فضای باز پشت مبلمان‌ باعث می‌شود اسپیکرها بتوانند با کمترین نویز صدا را در محیط پخش کنند. همواره در نظر داشته باشید که در چیدمان اجزای سیستم صوتی، باید کاربر میان اسپیکرها قرار بگیرد و هرچه تعداد این کانال‌های صوتی افزایش یابد، محاصره‌ی مرکز اتاق توسط اسپیکرها کامل‌تر می‌شود.

البته قرار دادن سیستم‌های صوتی در مرکز محیطی بزرگ می‌تواند مشکل‌ساز باشد. به هر حال نباید به نظر برسد، اسپیکرها در میان نشیمن رها شده‌اند. راه‌حل جایگزین چنین مشکلاتی استفاده از بلندگوهای سقفی (In-Ceiling speakers) است؛ البته درصورتی‌که مشکلی بابت پرداخت هزینه‌ی گزاف آن‌ها نداشته باشید.

حل مشکل چیدمان بلندگوها در اتاق نیاز به کمی تلاش فکری و رعایت اصول ساده‌ی بالا دارد. اما در نظر داشته باشید پیش از خرید سیستم صوتی به بررسی نحوه‌ی چیدمان بیاندیشید و سپس اقدام به خرید نمونه‌ی مورد نظر خود کنید.

بودجه

بودجه جلیقه‌ی نجات کاربران هنگام خرید است. بودجه به شما می‌گوید که نیازی به پرداخت مبلغ بیشتری نداشته و تنها باید تلاش بیشتری در جستجوی محصولی ایده‌آل و مطابق با نیاز‌های خود کنید.

پول

 • سیستم‌های صوتی HTiB در بازه‌ی ۲۰۰ دلار تا ۲۰۰۰ دلار در بازار به فروش می‌رسند که البته مدل‌های لوکسی نیز با قیمت بسیار بیشتر نیز یافت می‌شوند. عموما سیستم HTiB دارای اسپیکرهای کوچکی هستند؛ اما تعدد این اسپیکرها به تولید صدایی فراگیر کمک زیادی می‌کنند.
 • ساندبارها سیستم‌های کارآمدی هستند قیمتی از ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار دارند. این دسته از محصولات گزینه‌ی مناسبی برای محیط‌هایی هستند که فضای کافی برای سیستم‌های صوتی فراگیر ندارند.
 • مجموعه‌های کامپوننت یا ترکیبی با مرکزیت پخش‌کننده AV، از ۱۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار در انتظار خریداران در بازار هستند.
 • سیستم‌های صوتی با محوریت آمپلی‌فایر‌ها (Amplifier) و توانایی بالا در مدیریت انواع و اقسامی از بلندگوهای قدرتمند، عموما برچسب قیمت بیش از ۳۰۰۰ دلار به همراه دارند.

اساسا سیستم‌های صوتی برای بلعیدن جیب کاربران ظرفیت خوبی دارند. البته در همین راستا امکانات فوق‌العاده‌ای را هم عرضه می‌کنند؛ اما آیا تمامی کاربران به این قابلیت‌ها نیاز دارند. تنها راه نجات پیش از خرید، آگاهی در خصوص سیستم‌های صوتی و مطالعه‌ی راهنمای خرید است. معمولا دو استراتژی کلی هنگام خرید سینمای خانگی و سیستم‌های صوتی پیش روی کاربران است:

استراتژی اول

بسته‌های آماده‌ی سیستم صوتی (شامل واحد مرکزی و اسپیکر‌ها) که با تنوع فراوان به‌صورت سیستم‌های صوتی مختلف اعم از انواع استریو تا ۵.۱ کاناله و ۷.۱ کاناله در اختیار شما قرار می‌گیرد.

استراتژی دوم

ساخت ترکیبی ایده‌آل از بخش‌های مختلف سیستم‌های صوتی با توجه به سلیقه و کاربری خود، که البته نیاز زیادی به تخصص و دانش بالا در حوزه‌ی صدا دارد.

 انواع سیستم صوتی

همواره در نظر داشته باشید که هدف اصلی از خرید سیستم‌های صوتی، بهبود تجربه‌ی لذت بردن از محتوای چندرسانه‌ای است، نه پرداخت مبلغ اضافی برای قرار گرفتن در محاصره‌ی لشکری از اسپیکرهای بی‌استفاده. موفقیت در خرید سیستم‌های صوتی خانگی و نیفتادن در چاه خرج کردن و احتمالا در نهایت پشیمانی، شناخت بیشتر امکانات و توانایی انواع دستگاه‌هایی است که ادعای پخش باکیفیت و توانمند صدا را دارند.

در شناخت و خرید سیستم صوتی خانگی ملاک اصلی ارزش واقعی محصولات است. بنابراین نباید سبد خرید شما مملو از برند‌های معروف باشد؛ بلکه باید به‌دنبال گزینه‌هایی کاربردی با توان ارایه‌ی ایده‌آل موسیقی مورد نظر خود باشید. گاهی ترکیب بعضی آمپلی‌فایرها و مجموعه‌ای از اسپیکرهایی از دو برند متفاوت نتایج رضایت‌بخشی را در کنار هزینه‌ی اندکی به همراه دارد. 

 

در خرید محصولات ترکیبی به پشتیبانی و خدمات بعد از فروش برند‌های موجود در بازار نیز باید توجه کنید. گاهی ترکیب چندین بلندگو با یک AV نتیجه‌ی فوق‌العاده‌ای خواهد داشت و کاربران بسیاری نیز در همین راستا شما را به خرید این ترکیب تشویق کنند؛ اما قطعا یافتن هر یک از اجزای مورد نظر در بازار با خدمات پس از فروش مناسب، امری دشوار خواهد بود.

در نظر داشته باشید که سیستم‌های صوتی حرفه‌ای و باکیفیت هزینه‌ی بسیار زیادی را به همراه دارند. برخی مواقع پس از انتخاب ترکیب ایده‌آل خود با برچسب قیمتی ترسناکی مواجه خواهید شد. لیکن اگر بدانید عاشقان دنیای صدا با حساسیت و سخت‌گیری‌های خود چه هزینه‌هایی برای انجام این کار می‌پردازند، به انتخاب دقیق خود آفرین خواهید گفت و از موسیقی باکیفیتی که نصیبتان شده لذت وافری خواهید برد.

 تا این بخش از مقاله، دورنمایی از اقیانوس دنیای صدا برای شما ترسیم شد. در ادامه با بررسی عمیق‌تر، مشخصات فنی سیستم‌های صوتی آشنا خواهید شد.

سیستم‌های HTiB

اگر با کارشناسان و کاربران حرفه‌ای صدا مشورت کرده باشید، عموما در خصوص سیستم ایده‌آل برای کاربری‌های عمومی می‌گویند: «ساندبارها فضای کمی را اشغال می‌کنند، سیم‌ و پیچیدگی‌های کمتری نیز دارند ولی صدای آن‌ها به خوبی سیستم Home Theater in a Box نیست».

سینمای خانگی پاناسونیک

ساندبارها طی سال‌های اخیر در طراحی و توان پخش صدا رشد بسیار خوبی داشتند ولی ماهیت و ذات آن به‌عنوان یک سیستم صوتی، به آن‌ها چندان مجال خودنمایی را نمی‌دهد. ساندبارها نمی‌توانند مانند سیستم‌های صوتی HTiB و فراگیر با چند اسپیکر، صدا را به خوبی به تمام اتاق برسانند. البته در طرف دیگر، ساندبارها اکنون بخش زیادی از سهم بازار HTiB‌ها را از آن خود کرده‌اند. تنوع ساندبارها شگفت‌انگیز شده و ساب‌ووفرهای بی‌سیم نیز به‌عنوان یک عضو مؤثر در تولید باس نسبتا موفق بوده‌اند. تا جایی که باعث کاهش قیمت آن‌ها به زیر ۴۰۰ دلار نیز شده است.

 

در سیستم‌های صوتی HTiB صدا از سطح بزرگ‌تری در مقایسه با ساندبارها، پخش‌ شده که منجر به افزایش حجم و عمق آن می‌شود. سیستم‌های صوتی ۵.۱ کاناله با پخش‌کننده‌ی AV نسبته ارزان‌قیمت و میان‌رده قابلیت رقابت با ساندبار‌های رده‌بالا و گران‌قیمت را نیز دارند. البته نباید از کابل‌های بیشتر، فراهم کردن محل قرارگیری و تنظیمات پیچیده‌تر به‌عنوان بزرگ‌ترین موانع همه‌گیر شدن این سیستم‌های صوتی غافل شد.

پیاده‌سازی سینمای خانگی نیاز به فضای کافی و البته عزم راسخی دارد؛ ولی در نهایت کیفیت صدای خروجی آن به خوبی زحمات کاربران را جبران خواهد کرد. انتخاب فضا و تعیین محل عبور کابل‌ها اولین قدم پیش از خرید سیستم‌های HTiB است. فراموش نکنید برای استفاده‌ی بهینه از تمام توان سینمای خانگی، این دستگاه‌ها را نیز باید همانند تلویزیون‌ها کالیبره کرد. کالیبراسیون سیستم‌های صوتی چندکاناله به‌عنوان چالش اصلی استفاده از آن‌ها در گذشته فرایند طاقت‌فرسایی بود اما امروزه به کمک دستگاه مرکزی سیستم صوتی روال ساده‌تری پیدا کرده است. تنها با قراردادن یک میکروفن کالیبره در مرکز فضای سیستم صوتی خود می‌توانید این کار انجام دهید.

 

سینمای خانگی

اگر جزو کاربران حرفه‌ای دنیای صدا هستید، در خرید سیستم‌های صوتی HTiB دقت کنید تا مدلی که قابل ارتقا باشد را تهیه کنید تا در آینده از خرید آن‌ها پشیمان نشوید. البته در کنار محصولات و مدل‌های رده‌پایین‌، نمونه‌های حرفه‌ای و ماژولار نیز در بازار وجود دارد که می‌توانید در آینده با افزودن واحد‌های بیشتری، به افزایش توان سیستم صوتی خود بپردازید.

ساندبار

ساندبارها، نسل جدیدی از سینمای خانگی هستند. ساندبار، همان تجربه نزدیک به واقعیت سینما یا یک مسابقه ورزشی در خانه با خصوصیات سادگی و انعطاف‌پذیری هستند که سینمای خانگی قدیمی با تمام سعی و تلاش در انجام آسان، سریع و ارزان آن عاجز بودند. حجیم بودن و دست پا گیر بودن اسپیکرها، کابل‌های طویل و متعدد، نیاز به فضای بزرگ‌تر و... از معایبی بود که با خرید سینما خانگی گریبان‌گیر خریدار می‌شد.

ساندبار مجموعه‌ای از چند بلندگو است که باوجود یک کیت الکترونیکی، درون باکسی ظریف و کم ارتفاع، اصوات و جلوه‌های صوتی دیجیتال را باکیفیتی بسیار خوب در اختیار شما می‌گذارد. ساندبار‌ها به‌صورت یک‌تکه عرضه می‌شوند ولی این کیت به شما اجازه می‌دهد که چند ساب‌ووفر نیز داشته باشید و از امکان اسپیکرهای وایرلس بهره ببرید. با چیدمان اسپیکرهای عقب، تجربه صدایی فراگیر به ارمغان می‌آید.

ساندبار ال جی


ساندبارهای جدید با اضافه شدن اسپیکر Upward Firing و پرتاب صدا به سقف و دیوار‌های اطراف محل سکونت، به شبیه‌سازی صدای سه‌بعدی می‌پردازند که نشان از تلاش آن‌ها برای جلب بیشتر مخاطبان با بودجه متوسط است.البته سیستم‌های باکیفیتی از سینمای خانگی در بازار هستند که حرف‌هایی برای گفتن دارند ولی بودجه‌ی هر کاربری برای تهیه آن‌ها کفایت نمی‌کند. در عرصه‌ی پخش صدا، سینمای خانگی، مناسب برای پخش فیلم با استاندارد دالبی و چندکاناله است که البته در فضاهای باز توان بالاتر خود را نشان می‌دهد. در سوی دیگر ساندبارها با سرعت زیادی پیشرفت می‌کنند و قابلیت‌های جدید آن‌ها امکانات زیادی اعم از اتصال به دیگر دستگاه‌های پخش مانند گوشی‌های هوشمند می‌دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

ابعاد بزرگ‌تر ساندبیس قابلیت خوبی برای ایجاد صداهای بهتر و با کیفیت‌تر بدون بلندگوهای خارجی اضافه می‌دهد. بلندگوهای بزرگ‌تری که در بدنه ساندبیس قرار می‌گیرند کیفیت باس بیشتری را به حضار تقدیم می‌کنند. بدین ترتیب دیگر نیازی به ساب‌ووفر نیست و این دیگر تفاوت عمده‌ی ساندبیس با ساندبار هست. به‌عبارت‌دیگر ابتدا سینمای خانگی بعد ساندبار و هم‌اکنون ساندبیس‌‌ها در بازار روندی از جواب طراحان و مهندسان صدا به تقاضای مخاطبان گوناگون است. هرکدام از این سیستم‌ها براساس نیازها، امکانات، تکنولوژی روز و بودجه مخاطبان طراحی می‌شوند و مسلماً منصفانه نیست که به این زودی آن‌ها را از رده خارج اعلام کنیم؛ بنابراین هنوز هم یک انتخاب صددرصدی بین این سه سیستم پخش‌کننده صوت نیست.

 راهنمای خرید ساندبار و سینمای خانگی

اغلب ساندبارها در ابعادی مستطیل شکل و عریض ساخته می‌شوند. محل نصب آن‌ها یا روی دیوار یا جایی روی یا زیر قفسه تلویزیون است. دراین‌میان ساندبارهایی نیز با ابعاد پهن‌تر ساخته‌شده‌اند که اصطلاحاً Pedestal Soundbars نامیده می‌شوند. این نوع ساندبار را می‌توانید به‌عنوان پایه‌ایی برای تلویزیون نیز استفاده کنید. همان وظیفه‌ای که ساندبیس‌ها با تقویت بدنه خود برعهده‌گرفته بودند.

ساندبارها با قیمت‌های مختلف در بازار یافت می‌شوند. برای خرید یک ساندبار می‌توانید از ۱۰۰ تا بیش از ۱۰۰۰ دلار خرج کنید. البته عموماً ساندبارهایی در بازه‌ی قیمت ۲۰۰ دلار تا بیش از ۶۰۰ دلار، مورد توجه بیشتر خریداران در بازار هستند.

نکته مهم توجه به این موضوع است که شما چه می‌خواهید و البته هر مدل از این سیستم‌ها چقدر و چگونه می‌توانند به شما در این امر کمک کند. پس این فهرست خواسته‌های شما است که سیستم صوتی خوب را مشخص می‌کند. این فهرست شامل بودجه، فیلم‌ یا موسیقی مورد استفاده، معماری فضای سکونت و در ادامه فهرست انتظارات خاص شما از انواع سیستم‌های صوتی است.

انواع ساندبار

تجربه نشان داده است، مجموعه یک تلویزیون رده متوسط با ساندبار، کیفیت صدای به‌مراتب بهتر و باکیفیت‌تر از تلویزیونی بسیار باکیفیت (از نظر تصویری) را عرضه می‌کند. به این نکته توجه داشته باشید که ساندبار به‌تنهایی دارای توان زیاد و ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای نیست. پس اگر اتاق یا فضای خیلی بزرگی دارید یا مشتاقانه به‌دنبال شبیه‌سازی یک تجربه سالن تئاتری هستید ساندبار بهترین گزینه نیست؛ اما در فضایی کوچک‌تر ساندبار انتخابی عالی برای افزایش کیفیت صدای تلویزیون شما است. در حال‌ حاضر ساندبارها در سه نوع مختلف به فروش می‌رسند.

 • ساندبار یک تکه
 • ساندبار با ساب‌ووفر بی‌سیم و اسپیکر های جداگانه
 • پدستال ساندبار (Pedestal Soundbar)

ساندبارها با طولی در حدود ۴۰ اینچ یا کمی بزرگ‌تر روی دیوار یا روی قفسه‌ی بالای یا زیر تلویزیون قرار می‌گیرند. برای تلویزیون بزرگ‌تر از ساندبارهای عریض‌تری استفاده می‌شود‌ تا در یک گستره فضای بزرگ، صدا را باکیفیت استریو پخش کنند. اگر فضای محدودی در اختیار دارید بهتر است از ساندبار در زیر تلویزیون استفاده کنید. فقط قبل از آنکه تلویزیون را به روی ساندبار بگذارید مطمئن باشید ساندبار شما تحمل وزن تلویزیون را نیز دارد. در مورد عرض و طول بخش پایین تلویزیون نیز باید به همین اندازه دقت کنید. در برخی از مدل‌های تلویزیون پایه‌ایی قرار دارد که نشیمن کوچک‌تری را ایجاد می‌کند و البته با توجه به ابعاد، می‌تواند محل مناسبی برای ساندبار شما است.

ساندبار سامسونگ

 

ساندبارها به‌طورمعمول تعداد ۲ تا ۵ اسپیکر را پشتیبانی می‌کنند، البته محدودیتی در تنوع تعداد اسپیکر نیست. برای خلق یک میدان صوتی گسترده‌تر در اتاق، بعضی از ساندبارها زاویه‌ای نیز در بدنه‌ی خود دارند. البته با استفاده از یک ساب‌ووفر بی‌سیم، صدا را در هر نقطه از اتاق و حتی فراتر از آن نیز می‌توانید پخش‌کنید. ساندبارها مجموعه‌ای از بلندگوها را نیز به همراهی می‌طلبند؛ اما بیشتر راندمان صدا در ساب‌ووفر‌ها ایجاد می‌شود‌.

در هنگام خرید از اندازه تلویزیون خود یک تصور مشخص داشته باشید یا حداقل مدل تلویزیون خود را بشناسید تا ساندبار متناسب اندازه آن را در بازار چک کنید. به‌طور معمول اندازه نمایشگر شما کمی باید بزرگ‌تر از ساندبار باشد.

 راهنمای خرید ساندبار و سینمای خانگی

برای تلویزیون کوچک‌تر می‌توانید از ساندبارهای کوچک‌تری که از صفحه‌ نمایشگر شما کوچک‌تر هستند، استفاده کنید. بعضی از ساندبار با سایز مناسب خود می‌توانند رنجی از تلویوین های ۴۰ تا ۶۰ اینچ را به‌راحتی پشتیبانی کنند. این ساندبار در هنگام تلویوزن عریضتر و جدید شما را ناامید نمی‌کنند.

 

برچسب‌ها : راهنمای خرید " " سینمای خانگی و ساندبار
امتیاز شما :
0
سمیه تیغی

سمیه تیغی

ارسال نظر برای مقاله

نظر کاربران

متاسفانه تاکنون هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است.