نکات نحوه نگهداری (مراقبت) از لپ تاپ های مک بوک

نکات نحوه نگهداری (مراقبت) از لپ تاپ های مک بوک
در این مقاله قصد داریم برخی از مهم ترین نکات نحوه نگهداری (مراقبت) از لپ تاپ های مک بوک را مورد بررسی قرار دهیم. به دلیل اینکه لپ تاپ های اپل قیمت بالایی دارند دانستن نکاتی درباره نحوه نگهداری از آن‌ها مهم است تا با رعایت این نکات، عمر استفاده از آن ها افزایش یابد.

لزوم رعایت نکات مراقبت از لپ تاپ های مک بوک

محصولات اپل به طور کلی به عنوان کالایی لوکس در میان سایر برندها متمایز می باشند. این محصولات نسبت به رقبای خود از قیمت بالاتری برخوردار هستند. با توجه به کاهش ارزش پول ملی ما، محصولات اپل قیمت های بسیار بالایی پیدا کرده اند. لپ تاپ های اپل یا همان مک بوک ها از جمله محصولاتی می باشند که برخی از جدیدترین مدل های آن در کشور ما، بعضا با قیمت بالاتر از 100 میلیون تومان معامله می شوند. همین قیمت سرسام آور این اولویت را به وجود می آورد که بایستی به خوبی از این لپ تاپ ها نگهداری شود تا طول عمر قطعات مختلف آن افزایش یابد؛ زیرا در صورت خرابی هر کدام از قطعات لپ تاپ های اپل، کاربر متحمل ضررهای سنگینی خواهد شد.

بروزرسانی سیستم عامل macOS و نرم افزارهای اختصاصی اپل

یکی از مهمترین نکات نگهداری لپ تاپ های مک بوک بدون تردید بروزرسانی سیستم عامل و سایر نرم افزارها می باشد. در سیستم عامل macOS و سایر نرم افزارهای اختصاصی اپل، به صورت پی در پی شاهد انتشار آپدیت های جدید هستیم. بسیاری از مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری با انجام آپدیت های جدید برطرف می شوند. برخی نرم افزارها و سرویس ها به دلیل وجود باگ، باعث می شوند که فشار مضاعفی بر قطعاتی همچون cpu، کارت گرافیک و غیره وارد شود. همین فشار مضاعف موجب داغ شدن لپ تاپ و کاهش عمر باتری و سایر قطعات می شود. با انجام تنظیمات خودکار و اتصال مداوم لپتاپ به اینترنت پر سرعت، می توان خیال خود را از به روز بودن سیستم عامل و نرم افزارهای اختصاصی اپل آسوده نمود.

بروزرسانی سیستم عامل و نرم افزارها یکی از مهمترین نکات نگهداری لپ تاپ های مک بوک

افزایش طول عمر مفید باتری مک بوک های اپل

یکی از قطعات مصرفی مک بوک ها باتری می باشد که در صورت استفاده بی قاعده از لپ تاپ، بسیار سریعتر به پایان عمر مفید خود می رسد. در مک بوک‌ها عملیات شارژ بایستی به صورت صحیح انجام شود. به هیچ عنوان نباید شارژ باتری به زیر 20 درصد برسد. در صورت رسیدن شارژ باتری به زیر 20 درصد عملکرد سیستم کاهش پیدا می‌کند و فشار مضاعفی به آن وارد می‌شود. همچنین پس از رسیدن شارژ باتری به صد در صد بایستی کابل آداپتور را از لپ تاپ جدا نمود. در صورتی که باتری پس از فول شارژ به صورت مداوم در معرض تغذیه قرار گیرد باتری دستگاه به شدت آسیب می‌بیند. به صورت تقریبی عملیات شارژ بایستی از محدوده 20 تا 95 درصد صورت پذیرد. هر اندازه زمان استفاده از یک چرخه شارژ بیشتر شود به تبع عمر مفید باتری نیز افزایش می‌یابد.

خنک نگه داشتن لپ تاپ یکی از نکات نگهداری لپ تاپ های مک بوک

خنک نگه داشتن لپ تاپ نیز یکی از مهمترین نکات نگهداری لپ تاپ های مک بوک می باشد که بایستی رعایت شود. در مک بوک‌های جدید که از تکنولوژی M1 استفاده شده است، سطح داغ شدن لپ تاپ‌ها بسیار کاهش یافته است. اما در سایر لپ تاپ‌های اپل بایستی مراقب بود که حرارت دستگاه بیش از اندازه بالا نرود. در لپ تاپ‌هایی که از پردازنده‌های پر مصرف با کارایی بالا و کارت های گرافیکی پر قدرت استفاده می‌کنند، لپ تاپ‌ها معمولا داغ می‌شوند. در این لپ تاپ‌ها هنگام اجرای بازی و نرم افزارهای گرافیکی سنگین، سطح فعالیت لپ تاپ افزایش پیدا کرده و داغ می‌شود. روش‌هایی برای پایین آوردن دمای لپ تاپ وجود دارد که با رعایت آن‌ها از حرارت بالا و آسیب رساندن به قطعات داخلی جلوگیری می‌شود.

خنک کردن لپ تاپ یکی از مهمترین نکات نگهداری لپ تاپ های مک بوک

برای پایین آوردن دمای مک بوک می توان از کول پدهای با کیفیت استفاده نمود. کول پد چند درجه‌ای دمای لپ تاپ را کاهش می‌دهد ولی به تنهایی کافی نیست. با بستن برنامه‌های غیر ضروری که بار اضافی به لپ تاپ وارد می‌کنند نیز مقداری از فشار بر روی لپتاپ کاسته می‌شود. همچنین بایستی از سلامت فن‌ها و خمیر سیلیکون اطمینان حاصل کرد و در صورت عدم کارکرد صحیح آن بایستی توسط تعمیرکار سرویس شود.

افزایش طول عمر مک بوک های اپل با تمیزکاری مناسب و مداوم

یکی دیگر از نکات نگهداری لپتاپ های مک بوک رعایت تمیزکاری دستگاه می‌باشد. صفحه نمایش و کیبورد فقط در حالت خاموش با دستمال نرم و نم دار بایستی تمیز شود. یکی از روش‌های ساده بیرون ریختن آشغال‌های ریز پشت صفحه کلید، برعکس کردن لپ تاپ و زدن چند ضربه آرام به پشت لپ تاپ می‌باشد. البته این فرآیند فقط برای مک بوک‌های دارای حافظه سریع ssd و m2 قابل اجرا است. هر چند روز یک بار با چند فوت ساده از طریق راه‌های خروج هوا بایستی گرد و غبار را از درون لپ تاپ زدود. یکی از مشکلاتی که همیشه گریبان گیر لپ تاپ‌ها می‌باشد ورود پرزهای فرش و موکت به داخل لپ تاپ است. زمانی که پرزها وارد لپ تاپ می‌شوند با پیچیدن به فن‌ها، عملکرد خنک کنندگی سیستم را کاهش می دهند. برای جلوگیری از چنین حالتی به هیچ عنوان نبایستی در زمان استفاده، لپ تاپ را بر روی فرش یا موکت قرار داد.

نتیجه گیری

در این مقاله راه‌های مختلفی را برای نگهداری از لپ تاپ ‌های مک بوک برایتان بیان کردیم تا بتوانید با استفاده از آن‌ها نگهداری بهتری از لپ تاپ‌های گران قیمت اپل داشته باشید و برای مدت بیشتری از آن‌ها استفاده کنید.

برچسب‌ها :
امتیاز شما :
0
سجاد خیابانی

سجاد خیابانی

ارسال نظر برای مقاله

نظر کاربران

متاسفانه تاکنون هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است.