نگهداری و افزایش عمر و سلامت گوشی، با رعایت چند نکته مهم، ساده و به شدت کاربردی!

نگهداری و افزایش عمر و سلامت گوشی، با رعایت چند نکته مهم، ساده و به شدت کاربردی!
در این مقاله کاربردی قصد داریم برخی از مهم ترین نکات نگهداری گوشی را جهت تضمین سلامت و افزایش عمر گوشی تشریح کنیم

افزایش طول عمر و سلامت گوشی تلفن همراه با رعایت برخی نکات نگهداری گوشی

با توجه به افزایش شدید قیمت گوشی موبایل در سال های اخیر، بایستی برخی نکات نگهداری گوشی را رعایت نمود تا سلامت آن تضمین گردد. این نکات شامل یکسری بایدها و نبایدها است که خیلی از کاربران به سادگی از آنها گذر می کنند. برخی از اشتباهات در کوتاه مدت و برخی دیگر نیز در بلندمدت به گوشی ها آسیب وارد می کنند. در این مقاله آموزشی قصد داریم این نکات را گوشزد نماییم تا با رعایت آنها طول عمر گوشی افزایش یابد.

استفاده از شارژرهای با کیفیت یکی از مهمترین نکات نگهداری گوشی برای سلامت و افزایش عمر

یکی از مهمترین نکات نگهداری گوشی که باعث افزایش عمر و سلامت گوشی می شود، استفاده از شارژهای با کیفیت یا همان کابل و آداپتور اصلی می باشد. بایستی توجه داشت که گوشی های مختلف با متدهای مختلف شارژ می شوند. در مشخصات هر باتری ظرفیت و خروجی جریان آن درج شده است. حال اگر از یک شارژر ارزان قیمت جهت شارژ گوشی استفاده شود، آمپراژ و ولتاژ در آداپتور یا کابل به درستی تامین نمی شود. مثلا آداپتور بایستی بین 9 تا 12 ولت خروجی داشته باشد منتها آداپتور غیر اصلی حتی نزدیک به عدد مورد نظر هم نمی شود. یا فرضا آمپراژ کابل بایستی روی 3 آمپر باشد ولی با توجه به کیفیت پایین کابل، تامین چنین آمپراژی امکانپذیر نخواهد بود.

استفاده از آداپتور و کابل های بی کیفیت و ارزان قیمت باعث می گردد که باتری در هر سیکل شارژ شدن با یک ایراد جدی همراه شود. ضربات وارده از سمت شارژر بی کیفیت منجر به خرابی باتری در دراز مدت می شود. اگر یک باتری خراب شود بایستی تعویض گردد؛ ولی پس از تعویض دیگر به هیچ عنوان باتری جدید بهره وری باتری اورجینال و فابریک گوشی را نخواهد داشت. معمولا در آداپتورهای فیک به دلیل اتصالات ضعیف، احتمال وقوع اتصالی وجود دارد؛ در صورت بروز اتصالی احتمال ایجاد مشکلات جدی برای گوشی بسیار بالاست.

خاموش بودن وای فای و بلوتوث برای افزایش عمر باتری گوشی

یکی دیگر از نکات نگهداری گوشی اطمینان از خاموش بودن وای فای و بلوتوث می باشد. در بسیاری از موارد مثل برقراری ارتباط گوشی با هدفون از طریق بلوتوث، اتصال به شکل مداوم برقرار می گردد. در چنین حالتی که یک اتصال طولانی مدت از طریق وای فای یا بلوتوث برقرار می شود، دو ایراد اساسی به وجود می آید. اولین چالشی که در اتصال طولانی مدت با آن مواجه می شویم مصرف سریع باتری گوشی می باشد. ثانیا اینگونه اتصالات می توانند مشکلات امنیتی بسیاری را به وجود آورند. به این مفهوم که کاربر درگاه های ورود به گوشی خود را باز نگه داشته است و ریسک امنیتی را بالا برده است.

نکته ای که در سیستم عامل های جدید android و ios بایستی مد نظر قرار داد این است که در صورت خاموش کردن شکلک وای فای و بلوتوث این اتصالات به حالت stand by می روند و خاموش نمی شوند. برای خاموش کردن وای فای و بلوتوث بایستی به تنظیمات رفته و آنها را خاموش نمود. پس از خاموش کردن از طریق تنظیمات یک خط مورب بر روی شکلک بلوتوث و وای فای ظاهر می گردد.

نحوه رفتار صحیح با داغ کردن گوشی موبایل برای سلامت گوشی

خیلی از کاربران بدون توجه به الزامات و رعایت نکات نگهداری گوشی تصور می کنند، اگر یک گوشی ضد آب داغ شود با شستن آن با آب سرد می توان مشکل را برطرف نمود. برخی نیز با قرار دادن گوشی در یخچال اقدام به خنک کردن گوشی می کنند. این در حالی است که انجام هر عملی که باعث خنک کنندگی یکباره گوشی شود منجر به بروز آسیب شدید به باتری گوشی می شود. انجام چنین اشتباهی علاوه بر باتری گوشی می تواند به بردهای گوشی نیز آسیب وارد نماید.

در تابستان به صورت طبیعی گوشی داغ می شود و در صورت تماشای فیلم، بازی و غیره نیز حرارت افزایش پیدا می کند. یکی از نکات مهم نگهداری گوشی این است که بدانیم چگونه درجه حرارت را به طور اصولی پایین آوریم. اولین کار قطع تمامی اتصالات از جمله اینترنت خط، وای فای، بلوتوث و غیره می باشد. ترجیحا به حالت airplane رفته و در صورت خنک نشدن گوشی را بایستی خاموش کرد. برخی گجت ها مثل cool fan وجود دارند که از آنها نیز میتوان استفاده نمود؛ یا روشهای سنتی مثل پنکه و کولر جهت خنک کنندگی را به کار برد.

استفاده نکردن از گوشی در هنگام شارژ یکی از نکات مهم نگهداری گوشی

زمانی که کاربر از گوشی استفاده می نماید به صورت طبیعی در حال مصرف باتری گوشی می باشد. اگر کاربر مثلا در حال انجام بازی باشد عناصری همچون پردازنده، gpu، وای فای و صفحه نمایش در حال مصرف باتری می باشند. در چنین حالتی اگر به صورت همزمان باتری توسط شارژر در حال تغذیه باشد، در سیکل شارژ باتری مشکل به وجود می آید. همچنین به صورت طبیعی عمل شارژ شدن گوشی باعث ایجاد حرارت می شود. حال اگر در زمان شارژ از گوشی استفاده شود این حرارت افزایش می یابد و این عامل به شدت بر سلامت باتری تاثیر منفی خواهد گذاشت.

همچنین در مواقعی ممکن است که گوشی دچار حوادثی نظیر آبخوردگی شود که باید فوراً برای نجات آن اقدام شود. در مطلب نجات گوشی آب خورده این موضوع به طور کامل بررسی شده است.

برچسب‌ها :
امتیاز شما :
0
سجاد خیابانی

سجاد خیابانی

ارسال نظر برای مقاله

نظر کاربران

متاسفانه تاکنون هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است.